Sıçan siyatik sinir iskemi-reperfüzyon hasarında proantosiyanidin ekstresinin koruyucu etkisinin incelenmesi
The investigation of proanthocyanidin extract protective effect in rat sciatic nerve in ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 324092
  2. Yazar: OYKUT DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Periferik sinir iskemisini takiben kan akımının yeniden başlaması oksidatif strese bağlı olarak kan sinir bariyerinin bozulmasına ve sinir hasarına neden olur. İskemi sonrası reperfüzyon hücresel bütünlüğün bozulmasına bağlı fonksiyonel yetmezlik ile karakterize inflamatuvar ve metabolik hasara yol açar. Birçok antioksidanın insanları hastalıklardan koruyucu faydalı etkileri olduğu deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Kuruyemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler ve ağaç kabuğunda doğal olarak bulunan proantosiyanidinlerin (PA) serbest radikaller ve oksidatif strese karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri birçok çalışmada rapor edilmiştir.Bu çalışma; sıçanlarda periferik sinir iskemi reperfüzyon (İR) hasarında, PA'in koruyucu etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Sıçanlar rastgele her biri 7'şerli 9 gruba ayrıldı. Sağ inguinal bölgede yapılan diseksiyon sonrasında femoral arter ve ven anevrizma mikroklipsi ile klempe edilerek siyatik sinir ve devamı tama yakın iskemik hale getirildi. Bu şekilde 3 saat iskemiye maruz bırakılan sinirde klipsler çıkarılarak deney protokolüne uygun sürelerde reperfüzyon sağlandı.PA verilmesiyle sıçan periferik sinirinde İR hasarı belirgin derecede azaldı. Serbest radikallerin neden olduğu lipid peroksidasyonunun metaboliti olan malondialdehit seviyeleri; grup II'de (1,22±0,93 nmol/ml) grup III'den (0,76±0,25 nmol/ml) belirgin olarak daha yüksekti. Yine grup IV'te (1,00±0,63 nmol/ml) grup V'e göre (0,74±0,33 nmol/ml) belirgin olarak daha yüksek saptandı. Ayrıca PA'in süperoksit dismutazın antioksidan enzimatik aktivitesini belirgin derecede arttırdığı tespit edildi. Yine PA'in iskemi reperfüzyon hasarı sonucu oluşan aksonların miyelin kılıflarında delaminasyon derecelerini önemli ölçüde azalttığı belirlendi. İmmunofloresan işaretleme ve ELISA yöntemi ile yapılan ölçümlerde grup III ve grup VII'de aktif kaspaz 3 düzeylerinde azalma olduğu tespit edildi.Sonuç olarak; PA'in periferik sinir iskemi reperfüzyon hasarında oluşan oksidatif hasar ve sinir lifi dejenerasyonuna karşı serbest radikallerin zararlı etkilerini engelleyerek antioksidan savunma sistemlerini desteklediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Blood flow after peripheral nerve ischemia leads to the destruction of blood-nerve barrier due to oxidative stres. Reperfusion after ischemia causes inflammatory and metabolic injury characterised by functional insufficiency due to the impairment of cellular integrity. The protective effect of various antioxidants from illnesses for human beings have been demonstrated by experimental investigations. The protective effects of nuts, seeds, vegetables, fruits and proanthocyanidines (PA) against both to free radicals and oxidative stress have been reported by many studies.This study was designed to investigate therapeutic effects of PA in ischemia-reperfusion (IR) injury in rats. Rats were randomly assigned to 9 groups each consisting of 7 animals. After the dissection in the right inguinal region, femoral artery and vein were clamped with aneurysm microclips to establish ischemia in the siatic nerve. After 3 hours of ischemia, the clips was removed and various durations of reperfusion have been performed in different experimental groups.A marked decrease in IR injury was noticed by PA administration. Malondialdehyde, the lipid peroxidation metabolite caused by free radicals, was considerably high in the group II compared to group III. Also, the MDA level was higher in group IV compared to group V. PA also markedly increased the antioxidant enzymatic activity of superoxide dismutase. PA was shown to decrease delamination degree of axonal myelin sheaths due to IR injury. Active caspase 3 levels were seen to decrease by immunoflourescant and ELİSA methods in group III and group VII.In conclusion, PA might be suggested to support antioxidant defense systems by inhibiting the harmful effects of free radicals which may cause oxidative injury and nerve degeneration in peripheral IR injury.