Bitlis Eren Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sigara kullanma durumlarının bağımlı kişilik ölçeğiyle ilişkisi
Relation of smoking status of students attending at Bitlis Eren University School of health and vocational school of health services with dependent personality scale
- Tez No: 324138
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyanın en önemli sağlık sorunu olan sigarayla mücadelede gençlerin özellikle de sağlık çalışanlarının rolü önemlidir. Çalışmamızın amacı sağlık eğitimi alan gençlerin sigara kullanma durumlarını ve bağımlı kişilik özelliğiyle ilişkisini araştırmaktır.Bitlis Eren Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'na 2011-2012 öğretim yılında okula kayıtlı ve devam eden öğrencilerin tümü örnekleme seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Role of the youth and especially healthcare staff on struggling with smoking, the most important health problem of the world, is important. The purpose of this study is to investigate relation of the youth receiving health education with smoking status and dependent personality feature. All of the students enrolled to and attending at Bitlis Eren University School of Health and Vocational School of Health Service in 2011-2012 academic year were chosen for sample group. Questionnaires were carried out by making under observation interviews with students between December 2011-January 2012.The mean age of 413 people who participated in the questionnaire was 20,8; 49,9% of them were male, and 50,1% were female.