Malatya il merkezinde 20 yaş ve üzeri kadınlarda D vitamini düzeyi ile üst solunum yolu enfeksiyonları arasındaki ilişki
20 years old and over females of Malatya in city center relationship between vitamin d level and upper respiratory tract infections
- Tez No: 324139
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETBu çalışma, Malatya il merkezindeki yetişkin kadınlarda D vitamini düzeyini saptamak, D vitamini ile sosyo-demografik faktörler ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla planlanmış ve uygulanmıştır.Bu araştırma kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmaya, 2012 Nisan ve Mayıs aylarında Malatya merkezdeki 28 aile sağlığı merkezine başvuran 20 yaş ve üzeri 381 kadın katılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 41.52± 12.9'dur. Kadınların % 43.3'ü ilköğretim mezunudur. % 19.6'sı okur-yazar değildir. Araştırmada kadınlara sosyo-demografik özellikleri, son 2 hafta ve son 1 yıldaki üst solunum yolu enfeksiyon sıklığı sorularını içeren bir anket formu uygulanmıştır. 25(OH)D düzeyi ölçümü için kanları alınmıştır. 25(OH)D vitamini analizi Turgut Özal Tıp Merkezi Biyokimya Araştırma Laboratuvarı'nda yapılmıştır. 25(OH)D vitamini düzeyi ?ng/ml? olarak ölçülmüştürKadınların D vitamini ortalaması 9.28±7.9ng/ml(37.5nmol/L)'dir. Kadınların % 29.2'sinde ciddi D vitamini eksikliği(
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study is planned and performed to determine the level of vitamin D and in order to reveal the relationship between vitamin D with upper respiratory tract infections and socio-demographic factors in adult women in the center of the city of Malatya.This study is a cross-sectional study. Our research were participated in 381 women 20 years and over aplyed to family health center in Malatya between April and May 2012. The mean age of the women was 41.52± 12.9. 43.3% of the women were primary educated. 19.6 % of the women were uneducated. Study was applied a questionnaire the socio-demographic characteristics of women, in the last 2 weeks and the last 1 year frequency of upper respiratory tract infection containing questions. The blood were taken for measurement of 25 (OH) D levels. 25 (OH) vitamin D analysis was in Turgut Ozal Medical Center Biochemistry Research Laboratory. The level of 25(OH) vitamin D is measured as ng/ml.The mean level of vitamin D was 9.28±7.9ng/ml(37.5nmol/L). 29.2 % of women detected in was a severe vitamin D deficiency(