Malatya il merkezinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran kadınların pelvik taban kas kuvvetinin perinometre cihazı ile değerlendirilmesi ve cinsel disfonksiyon ile ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of pelvic floor muscle strength of the women admitted to gynecology and obstetrics outpatients with perineometer device and the investigation of the relationship between them and sexual dysfunction in the province of Malatya
- Tez No: 359702
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Malatya il merkezinde kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvuran kadınların pelvik taban kas kuvvetinin perineometre cihazı ile değerlendirilerek, cinsel disfonksiyon ile ilişkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Örneklem seçiminde tabakalı küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Kadın doğum ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 20-50 yaş arası 430 kadın dahil edilmiştir. Veriler 1 Ocak- 1 Aralık 2012 tarihleri arasında toplanmıştır. Analizlerde; ki-kare, lojistik regresyon, Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına girenlerin yaş ortalaması 38.5 ± 0.5 yıldır. Araştırma kapsamına giren kadınların %10.5' i okuryazar değildir. Bu araştırmada ortalama pelvik taban kas kuvveti değeri 31.4±9.6 cmH2O olarak saptandı. Araştırma kapsamına girenlerin %10'nun pelvik taban kas kuvveti değeri 12 cmH2O'nn altındadır. %30.4'ünün pelvik taban kas kuvveti değeri 12-30 cmH2O, %59.6'sının pelvik taban kas kuvveti değeri ise 30-60 cmH2O arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of the this study is to evaluate the pelvic floor muscle STRENGTH of the women admitted to Gynecology and Obstetrics outpatients with perineometer device and investigate its relationship with sexual dysfunction, Malatya city center. Materials and Methods: The study is a cross-sectional one. In the selection of samples, stratified cluster sampling method has been used. 430 women aged between 20 and 50 years who are admitted to obstetrics and gynecology outpatients in Malatya province are included in the study. The related data have been collected between the dates January 1 2012 and December 1, 2012. In the analysis, chi-square, logistic regression, Pearson correlation analysis were used. Findings: The mean age of the women in the study is 38.5 ± 0.5 years. 10.5% of the women within the scope of the research are illiterate. In our study, the average value of pelvic floor muscle strength has been found to be 31.4 ± 9.6 cm H2O. The pelvic floor muscle strength value of 10% of those in the scope of our study was found to be below 12 cmH2O. Again, the pelvic floor muscle strength value of 30.4% of women was between 12 to 30 cm H2O and that of 59.6% of the women was between 30 to 60 cm H2O.