Ekzojen obezitesi olan hastalarda total oksidatif stres ve total antioksidan kapasite düzeyleri; probiyotiklerin bu düzeylere etkisi
Total oxidative stress and total antioxidant capacity in patients with exogenous obesity and potential role of add-on probiotics
  1. Tez No: 324147
  2. Yazar: NECLA İPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN DURMUŞ AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Obezite, enerji alınımının enerji harcanmasını aştığı durumlarda vücutta aşırı yağ depolanması ile karakterize morbidite ve mortalite oranı yüksek olan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Alınan enerjinin azaltılması ve aktivitenin arttırılması temeline dayanan standart tedavide başarı oranı düşük olup, çocukluk çağı obezitesi büyük oranda erişkin dönemde de devam etmektedir. Standart tedaviye ek olarak başka destek tedavilerinin bulunması yararlı olacaktır. Bu çalışma ekzojen obezitesi olan hastalarda standart tedaviye ek olarak verilecek probiyotik tedavisinin antropometri, biyokimyasal parametreler, sedimentasyon, CRP, TOS ve TAK düzeyleri üzerine etkinliğini araştırmak amacı ile yaşları 5 ile 18 arasında 77 ekzojen obez ve kontrol grubu olan 40 sağlıklı çocukta yapıldı. Hastalar iki gruba ayrılarak bir gruba diyet, diğer gruba diyet+probiyotik tedavisi verildi ve bir ay sonra tekrar değerlendirildi. Hastalarda TOS değeri kontrol grubuna göre önemli derecede yüksek bulundu. Diyet grubunda tedavi sonrası hastaların %64.2'si kilo verdi. Tüm antropometrik ölçümlerde, sedimentasyon düzeyinde anlamlı azalma, TAK düzeyinde anlamlı artma gözlendi. Diyet+probiyotik grubunda hastaların %71.4'ü kilo verdi. Bu grupta da tüm antropometrik ölçümlerde, total kolesterol, LDL-K ve TOS düzeylerinde anlamlı derecede azalma saptandı. Diyet+probiyotik verilen obez hasta grubunda tedavi sonrası VA, VKİ ve CKK'da azalma oranının diyet verilen gruba göre önemli derecede yüksek, TOS düzeylerinin ise önemli derecede düşük olduğu görüldü. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, hastaların tek hekim tarafından iyi aydınlatılarak yakın takibinin tedavide etkin olduğunu, diyet+probiyotik verilen grupta antropometrik ölçümler ve total oksidatif stres düzeyinde daha fazla azalma olduğunu göstermiştir. Başka çalışmalarla da desteklenmesi durumunda ekzojen obez hastalarda standart tedaviye ek olarak probiyotik tedavisinin de verilebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic inflammatory condition related with higher morbidity and mortality, associated with excess energy intake comparing to energy expenditure resulting fat accumulation. Success rate of standard obesity treatment with a decreased calorie intake and an increased physical activity, is lower than expected during childhood, and obesity still continue to be a problem during adulthood. Further add-on therapeutic interventions to standard therapy might have a beneficial effect. The aim of this study was to evaluate potential effects of add-on probiotics to standard therapy on anthropometric measurements, eryhtrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, serum TOS and TAC levels, in 77 children with exogenous obesity and 40 controls aged between 5 to 18 years. Obese children were subdivided to two groups, first one is standard diet therapy and second one is add-on probiotics to standard diet therapy and both groups have been evaluated at the first month of intervention. Serum TOS levels were significantly higher than the controls. A 64.2% of the children in standard diet group have lost weight as well as decreased anthropometric measurements associated obesity, decreased ESR levels and an increased TAS levels. A 71.4% of children in ?add-on probiotic to standard diet? have weight loss as well as decreased anthropometric measurements associated obesity, decreased total cholesterol, LDL cholesterol and TOS levels. Children in ?add-on probiotic to standard diet? group have statistically significant decreased body weight, BMI, and skin fold thickness as well as TOS levels comparing to ?standard diet? group. According to the results of this study, close contact follow-up of obese children by single physician have potential effect on weight loss, and add-on probiotics to standard diet intervention might have better results for anthropometric measurements and TOS levels. With the support of potential further studies, add-on probiotic to standard intervention might be use in obese patients.