Eskişehir Kırka yöresindeki bor madeni çevresinde yaşayan İlköğretim çağındaki çocuklarda kan bor düzeyinin ölçülmesi
Blood boron levels in school-children living in environ of boron mine, kirka, Eskisehir
  1. Tez No: 324149
  2. Yazar: HÜSEYİN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETBor canlılarda önemli görevleri olan eser elementtir. Ancak bu eser element ile ilgili çocuklarda yapılmı? ara?tırmalar sınırlıdır. Çalı?mamızda Eski?ehir Kırka beldesinde bor madeni çevresinde ya?ayan ilköğretim çağındaki -14 ya? arasındaki çocukların kan bor düzeyinin belirlenmesi hedeflenmi?tir. Çalı?ma Kırka yöresinde aileleri tarafından onay verilen 7-14 ya? arası 329 çocuk ve Kırka yöresi dı?ında ya?ayan kontrol grubundaki 90 çocukta yapılmı?tır. Çalı?maya alınanlardan 1 ml venöz kan örnekleri alındı. Örnekler çalı?ma günü kapalı fırınlarda yakıldı, Kimyasal i?lemler sonrasında kan bor düzeyi ölçümü kolorimetrik spektrofotometri ile yapıldı. Çalı?ma sonucu veriler SPSS 15.0 ve SigmaStat 3.5 paket programları kullanılarak analiz edildi. Çalı?mada toplam 429 çocuğun kan bor düzeyi ölçüldü. Tüm çocukların kan bor düzeyinin 0,2-2,22 mg/L arasında deği?tiği, Kırka bölgesindeki çocukların kan bor düzeyinin ortalama 0,85 ± 0,35 mg/L, ortanca 0,78mg/L olduğu, kontrol grubunda yer alan 90 çocuğun kan bor düzeyinin ortalama 0,79 ± 0,34 mg/L, ortanca 0,75 mg/L olduğu saptandı. Kırka bölgesinde ya?ayan çocuklarda kan bor düzeyi normal düzeylerde bulunmasına rağmen, kontrol grubundaki çocuklarla kar?ıla?tırıldığında daha yüksek saptandı. Ancak bu artı? istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı(p>0,05). Kan bor düzeyi cinsiyet ile ili?kili bulunmadı( p>0,05). Kırka köylerinden olan Karaören köyünde ya?ayan çocukların kan bor düzeyinin ortanca 1,04 mg/L ile en yüksek yine Kırka köylerinden olan Kümbet köyündeki çocukların kan bor düzeyinin ortanca 0,71 mg/L ile en dü?ük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBoron is an important and essential trace element in living organism. Clinical studies about the boron during childhood are limited. The aim of our study was to evaluate blood boron levels in school-childen aged between 7 to 14 years-old, living in environ of boron mine in Eskisehir, Kırka. Study group consist of 329 children aged between 7 to 14 years old, living in Kırka area, and 90 children living in the out of Kırka region (serve as control group), with their parental consent. Blood samples (1 ml per child) were taken. The blood samples were put in a closed oven for heating. After chemical analysis. Blood boron level was measured by colourimetric spectrophotometry. Statistical analysis has been performed with SPSS 15.0 and SigmaStat 3.5 package programs. In our study period, blood samples of 429 children have been evaluated. Blood boron levels varies between 0.2 to 2.22 mg/L in whole study group. The mean and median blood boron levels in Kırka region was 0.85 ± 0.35 mg/L and 0.78 mg/L, respectively. The mean and median blood boron levels in control group (n=90) was 0.79 ± 0.34 mg/L and 0.75 mg/L, respectively. While the blood boron levels in Kırka area are in the normal ranges, they are slightly higher than control groups, however without statistical difference (p>0.05). Blood boron levels are also not related with gender difference (p>0.05). Highest blood boron levels (median 1.04 mg/L) have been observed in Karaoren village area in Kırka, and lowest levels have been observed in Kümbet village area as media 0.71 mg/L.