Saadettin Vasfi Baysal Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitesinde Ocak 2009-Mayıs 2011 yılları arasında kök hücre nakli uygulanan hastaların geriye dönük olarak incelenmesi
A retrospektif study of hematopoietic stem cell transplanted patients in Saadettin Vasfi Baysal Children Stem Cell Transplantation Unit between February 2009 and May 2011
- Tez No: 324157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ FIŞGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada HKHN yapılan hastaların demografik verileri, nakil sırasında verilen CD34+ kök hücre miktarı, uygulanan hazırlık rejimleri, nakil ile ilişkili ve nakilden bağımsız gelişen komplikasyonlar ve bu komplikasyonlarda uygulanan tedaviler gibi nakil başarısını etkileyebilecek faktörler göz önüne alınarak, nakil sonuçlarının kesitsel analizinin yapılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1 Şubat 2009-31 Mayıs 2011 tarihleri arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Saadettin Vasfi Baysal Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitesinde hematopoetik kök hücre nakli uygulanan 44 hasta dahil edildi. Hastalara ait veriler hasta dosyalarından, hemşire gözlemlerinden, bilgisayar bilgi sisteminden geriye dönük olarak toplandı.Bulgular: Olguların yaşları 6 ay ve 18 yaş arasında değişmekte olup ortalama 9,6 ±4,6 idi. Olguların 15'i (%34,1) Talasemi Major, 6'sı Fankoni Aplastik anemisi (%13,6), 5'i Aplastik anemi (%11,4), 5'i ALL (%11,4), 4'ü AML (%9,1), 2'si Nöroblastom (%4,5), 2'si KML (%4,5), 2'si Diamond Blackfan anemisi (%4,5), 1'i Ağır Kombine İmmün Yetmezlik (%2,3), 1'i Sideroblastik anemi (%2,3), 1'i Nonhodgkin lenfoma (%2,3) hastasıydı. Olgulara verilen ortalama kök hücre volümü ortalama 376,47±275 ml, total çekirdekli hücre sayısı (TNC/kg) 8,6x108 ± 3,8x108, mononükleer hücre sayısı (MNC/kg) 2,79 x108 ± 2,08x108, CD34/kg miktarı ise 7,99x106 ± 4,61x106 olarak hesaplandı. Nakil yapılan olguların nötrofil engrafman ortalaması 15,9±4,99 gün, trombosit engrafman ortalaması 22,8±13,4 gündü. Nötrofil engrafmanının periferik kök hücre verilen hastalarda kemik iliği+kordon kanı verilen hastalara göre daha kısa sürede geliştiği görüldü (p=0,03). Ayrıca TNC/kg miktarı arttıkça trombosit engrafman zamanı azaldığı tespit edildi (p=0,047). Kök hücre nakil ünitesinde yatış süresince 4 hastada (%9,1) sinüzoidal obstrüksiyon sendromu, 42 hastada (%95, 5 ) febril nötropeni, 3 hastada (%6,8) hemorajik sistit, 3 hastada (%6,8) konvülzyon, 24 hastada (%54,5) katater enfeksiyonu geliştiği görüldü. Febril nötropeni gelişen olguların 26 `sında (%61,9) odak mevcutken, 16'sında (%38,1) odak tespit edilemedi. Verici atak hastalığı 44 hastanın 6'sında (%13,6) gelişti. Toplamda 44 hastanın 7'sinin (%15,9) eksitus olduğu, eksitus olan hastaların 4'ünün nakil ilişkili (%9,1) sebeplerden, 3'ünün ise (%6,8) hastalık progresyonu nedeniyle eksitus olduğu görüldü. Olguların 7'sinde (%15,9) nüks gelişirken 30 hastada (%68,2) hastalıksız sağkalım sağlandı. Ortanca sağkalım 397,8 gündü. Kemik iliği + kordon kanı alanlarda sadece periferik kan alanlara göre sağ kalımın daha uzun sürdüğü görüldü(P=0,03). Kaplan Meier'e göre toplam sağkalım analizi sonucu %84 olarak bulundu. Kök hücre naklindeki parasal veriler incelendiğinde hasta başına ortalama kazancın 49,045±4,705 lira olduğu görüldü.Sonuç: Hematopoetik kök hücre nakli birçok hastalıkta standart tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak morbidite ve mortalite oranı yüksektir. Bu yüzden nakil başarısının etkileyebilecek faktörler ayrıntılı incelenmeli, proflaktik ve tedavi amaçlı kullanılan yöntemlerin sonuçları değerlendirilmeli ve nakil sonuçlarının gün geçtikçe iyileştirilmesi hedeflenmelidir. Bizim çalışmamızda febril nötropeni ve katater enfeksiyonu oranı yüksek olarak bulunmuştur buna rağmen enfeksiyona bağlı mortalitenin düşük olması merkezimiz açısından cesaret vericidir. Çalışmamızda kök hücre kaynağı olarak kordon kanı+ kemik iliğinin birlikte kullanılmasının sağkalımı olumlu olarak etkilediği saptanmış olmakla birlikte bu konuda daha geniş serilerin sonuçlarına ihtiyaç vardır. Kök hücre nakli grup çalışması olarak yürütülen oldukça komplike bir hastanın yönetim sürecidir bununla birlikte kuruma ciddi gelir sağlayan bir işlem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: In this study, we examined the factors like demographic data, amount of CD34 + stem cells, the preparatory regimens, transplant-related and transplant independent complications, and treatment of these complications which that may affect the success of transplant and aimed cross-sectional analysis of the results of hematopoietic stem cell transplantation.Materials and Methods: This study is included 44 patients who applied hematopoietic stem cell transplant between 1 February 2009 - 31 May 2011 in Saadettin Vasfi Baysal Children Stem Ünit. Data from patient were collected retrospectively files from patients, observation file of nurses and computer information system.Results: The age of the patients ranged between 6 months and 18 years and the mean age was 9,6 ±4,6. 15 (34.1%) of the cases were thalassemia major, 6 (13.6%) of the cases were Fanconi aplastic anemia, 5 (11.4%) of the cases were Aplastic anemia, 5 (11,4%) of the cases were ALL, 4 (9.1%) of the cases were AML, 2 (4.5%) of the cases were Neuroblastoma, 2 of the cases were CML , 2 (4.5%) of the cases were Diamond Blackfan anemia, 1 (2.3%) of the cases were severe combined immunodeficiency, 1of the cases were Sideroblastic anemia and 1 (2.3%) of the cases were Nonhodgkin lymphoma (2.3%). The average stem-cell volume was 376.47 ± 275 ml, the average number of total nucleated cell (TNC / kg) were 8.6 x108 ± 3.8 x108, the average number of mononuclear cells (MNC / kg) were 2.79 x108 ± 2.08 x108, and the average number of CD34/kg were 7.99 x106 ± 4.61 x106 calculated. The average neutrophil engrafman days were mean 15.9 ± 4.99 and the average platelets engrafman days mean were 22.8 ± 13.4 of transplanted patients. Neutrophil engrafman in patients receiving peripheral blood stem cells were developed in a shorter time (p = 0.03). In addition, the TNC / kg was decreased with increase of platelet engrafman time. (P = 0.047). Stem cell transplant unit during hospitalization sinusoidal obstruction syndrome developed in 4 patients (9.1%), febrile neutropenia was developed in 42 patients (95%, 5), hemorrhagic cystitis was developed in 3 patients (6.8%), convulsion was developed in 3 patients (6.8%) and catheter infection was developed in 24 patients (% 54.5). 26 (61.9%) patients with febril neutropenia had a source for infection, the other 16 (38.1%) patients? source for infection could not be determined. Graft versus host disease developed in 6 (13.6%)of 44 patients. In total, 7 (15.9%) patients died, 4 (9.1%) of them the transport associated reasons and 3 patient (6.8%) died due to disease progression. In 7 cases (15.9%) recurrences developed while 30 patients (68.2%) achieved event free survival. The median survival was 397.8 days.Use of cord blood stem cell and bone marrow stem cell together for transplantation showed a longer duration of survival (P = 0.03). According to Kaplan Meier analysis of overall survival was 84% as a result. When the financial data analyzed for stem cells transplant, the average earnings were found 49.045 ± 4.705 Turkish liras per patient.Conclusion: Hematopoietic stem cell transplantation has been used as a method of standard treatment for many diseases. However, stem cell transplantation had a high rate of morbidity and mortality. Therefore, factors that may affect the success of transplantation should be examined further, prophylactic and therapeutic treatment results evaluated and the results of transport should be targeted to improve day by day. In our study, febrile neutropenia, and catheter infection rate was still high but infection-related mortality is low and this satisfactory in terms of our center. Stem cell transplantation management is the process of group work carried out in a very complicated process that comes with it is seen as a serious institution.