Preeklamptik ve normal gebelerde serum nörokinin-B seviyesinin karşılaştırılması
Comparison of serum Neurokinin-B levels in preeclamptic and normal pregnancies
- Tez No: 324156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETGiriş ve Amaç: Preeklampsi, gelişmiş ülkelerde maternal ve fetal morbidite vemortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir. Preeklampsinin patofizyolojisi henüz netolarak aydınlatılmamıştır. Biz bu çalışmada maternal serum nörokinin B seviyeleri ilepreeklampsi varlığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları veDoğum Polikliniğine başvuran ve/veya servise yatırılan 28.gebelik haftası ile 41.gebelik haftası arasında, preeklampsi tanısı almış 40 gebe çalışma grubu ve 40 sağlıklıgebe kontrol grubu olarak alındı. Kontrol ve preeklampsi grubundan alınan kanörneklerinden serum nörokinin B seviyelerine bakıldı.Bulgular: Preeklampsi grubunda serum Nörokinin B seviyesi ortalama 16.9 ±9.7 pg/ml, kontrol grubundaki hastaların serum Nörokinin B seviyesi ise ortalama 11.4± 6.2 pg/ml olarak ölçüldü. Preeklampsi grubundaki hastaların serum Nörokinin Bseviyeleri, kontrol grubundaki hastalardan yüksek ölçüldü ve fark istatistiksel olarakanlamlıydı (p0.05).Sonuç: Bu çalışmada nörokinin B' nin maternal serum seviyeleri preeklamptikgebelerde daha yüksek saptandı. Nörokinin B, uteroplasental kan akımını arttırmayayönelik kompanzatuar bir mekanizma olarak, preeklampsi patogenezinde umut verenbir marker olabilir. Bu bağlantının daha net ortaya konması için gelecekte dahakapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground and Purpose: Preeclampsia is one of the leading causes ofmaternal and fetal morbidity and mortality in developed countries. Pathophysiology ofpreeclampsia has not been understood clearly. In this study, we investigated therelationship between maternal serum neurokinin B levels and presence and severity ofpreeclampsia.Patients and Methods: The study was conducted at 19 Mayis UniversityObstetrics and Gynecology Department. Study group included 40 pregnant womenbetween 28th and 41st gestational age who were diagnosed with preeclampsia. Controlgroup included 40 healthy pregnant women between same gestational period. Serumlevels of neurokinin B were studied from the blood samples obtained from preeclampsiaand control groups.Findings: Mean values for serum neurokinin B levels was 16.9 ± 9.7 pg/ml inthe preeclampsia group whereas mean values was 11.4 ± 6.2 pg/ml in the control group.Serum neurokinin B levels of patients in the preeclampsia group was measured to behigher than those in control group and the difference was statistically significant(p0.05).Result: In this study, maternal serum levels of neurokinin B was found to behigher in preeclamptic women. Neurokinin B, as a compansatory mechanism in order toincrease uteroplasental bloodflow, seems to be a promising marker in preeclampsiapatogenesis. In order to elucidate this relationship further, more comprehensive studieswill be needed in the future.