Mehmed Cemal, Mehmed Saadettin, Yakup Vasfi ve Hasan Tayyar Beyler tarafından kaleme alınan 'Esliha-i Askeriyye' adlı yazma eserin çeviri yazı ve değerlendirmesi
Translation and Evaluation of the Manuscript 'Esliha-i Askeriyye' Written by Mehmed Cemal, Mehmed Saadettin, Yakup Vasfi and Hasan Tayyar
- Tez No: 745726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Osmanlı Devleti barutun keşfinden sonra bu keşiften uzak durmamış, savaş ve muharebelerde başarılı bir şekilde kullanmıştır. Ancak ateşli silahlar konusunda, özelliklede ateşli silahların savaşların seyrini değiştirdiği XIX. yüzyılda bu teknolojiyi bilimsel olarak inceleyen eserler sınırlı kalmaktadır. Tam bu noktada 1883 yılında kaleme alınan ve çalışmamıza konu olan“Esliha-ı Askeriyye”adlı yazma eser genel anlamda ateşli silahları bilimsel olarak incelemektedir. Çalışmamız bu yazma eseri günümüz latin harflerine transkribe ederek eserin anılan dönemde nasıl bir yere sahip olduğunu, Erkan-ı Harbiye Mektebi'nde okutulup okutulmadığını ve eser içeriğindeki bilgilerin günümüz benzer içeriğe sahip eserleriyle karşılaştırarak harp tarihi çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu eser, Harbiye veya Erkan-ı Harbiye Mektebi'nde okutulan“Fenn-i Esliha”derslerine kaynaklık teşkil edebilme durumu bakımından ayrıca öneme sahiptir. Eser ile benzer içeriğe sahip günümüzde sınırlı eser ve içerik olduğundan bu eser bahsini ettiğimiz döneme ışık tutmakta ve harp tarihi çalışmalarında olaylara farklı bakış açısı sunması bakımından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
After the discovery of gunpowder, the Ottoman Empire did not abstinue from this discovery and successfully used it in wars and battles. However, when it comes to firearms, especially in the XIX century, when firearms changed the course of wars, works that scientifically studied this technology remain limited. At this point, the manuscript“Esliha-ı Askeriyye”, written in 1883 and the subject of our study, examines firearms scientifically in general. Our study aims to contribute to the history of war studies by transcribeing this work into today's latin letters, comparing it to the works of war history, whether it was taught in erkan-ı Harbiye School and the information contained in the work with similar content. This work is also important in terms of being able to be the source of the“Fenn-i Esliha”courses taught at the Harbiye or Erkan-ı Harbiye School. Since there are limited works and contents with similar content to the work today, this work sheds light on the period we are talking about and is important in terms of offering a different perspective on events in war history studies.