Haydar Sanal'ın araştırmacı yazarlığı
- Tez No: 206873
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FERİDUN ÖNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
1976 Yılında eğitime başlayan İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarıbirçok akademisyen yetiştirerek müziğimizin gelişmesi açısından misyonunu devamettirmektedir.Öğretim elemanlarımız görevlerinin yanı sıra Türk Müziğinin gelişmesi içingörevleri dışında çeşitli penel, söyleşi, konferans ve bunun gibi etkinlik çalışmalarınıdevam ettirmişlerdir.Konservatuarımızın öğretim elemanlarından Haydar SANAL'ıneğitmenliğinin yanı sara en önemli özelliklerinden biride ?araştırmacı yazarlığı?dır.Bu çalışmada Haydar SANAL'ıon araştırmacı yazarlığın özellikleri ve bualandaki yazılarının yalnızca bir ansiklopedide yayınlanmış olmasının nedenlerianlatılmaktadır. Bu nedenleri özetle sempozyum, kongre ve dergilerdeki yıkıcıeleştiriler ve tartışmalara olan bakış açısını söyleyebiliriz.Haydar SANAL yazılarını yayınlamak için Türk Diyanet Vakfı, İslamAnsiklopedisini seçmiştir. Bu ansiklopedi Türk Musikisinin makamlar, usuller, çalgıbilimi, biyografi dallarında geniş değerli ayrıntılı bilgiler vermektedir. Ahenk,çevgan, çöğür ve ölümündün sonra yayınlanan kös hiçbir ansiklopedi ve hatta hiçbirmüzik ansiklopedisi bu maddelere sayfalarla yer vermemiştir. Bu İslamAnsiklopedisi, Türk Müziği ile ilgili konulara yazarı kim olursa olsun önem vermişti.İslam Ansiklopedisi Bibliyografya Kurulu ve bütün madde yazarları bibliyografyayaönem vermişler, okuyanların bilgilerini genişletmeye olanak tanımışlardır.Bu çalışma da araştırma yapmanın şartları kısaca gözden geçirilmiştir.Haydar SANAL araştırmacı yazarlığın bütün özelliklerini bünyesinde toplamıştır.Yazarlıkla, araştırmacı yazarlık arasında fark vardır. Nitekim esastaaraştırmacı olan Haydar SANAL, 1975 yılında Ortadoğu günlük gazetesinin musikisayfasını yönetmiştir.İyi müzik eğitimine dayalı geçmişi vardır. Batı müziği ve Türk müziğialanlarında önemli hocalarla çalışmış ve önemli dersler almıştır. Saadettin ARELhocamızla çalışma fırsatı bulmuştur. Tanzimat'tan beri milli musikide bilimselmetodolojiye dayalı dersler hazırlanamamıştı. AREL'in İstanbul BelediyesiKonservatuarında başlayıp, bir yanda kurucusu olduğu İleri Türk MusikisiKonservatuarında dersler ve bir ara Üniversiteler Musiki Derneğinde verdiği birkaçders musikiyi geliştirecek bir ab-ı hayat olarak karşılanmıştır.viiÜçüncü bölümde yaptığı araştırmalar ayrıntılı olarak anlatılmış. AhenkKonusunda, neyler ve akortları ile ilgili geniş bilgiler vermekte, onbir araştırmacınınsaptadığı farklı onbir ahenk tablosunu birleştirerek ?ahenk merdiveni?ni meydanagetirmiştir. Ayrıca, ahenk konusunun icracıya sağladığı imkânlar anlatmaktadır.Batılılaşma konusu ise, batının gelişmişlik seviyesine ulaşma çabalarını ifadeeder. Türk müziğinde dolaylı etkilenme ve doğrudan etkilenme olarak iki anabaşlıkta toplar. Burada anlatmak istediği ise, vals usulü, majör, minör ve makamilişkisine değinir. Fakat buna değinirken farklılıklar bulunduğunu unutmamıştır.Türk çalgıları olan çevgan, çöğür ve kös konularında detaylı bilgilervermiştir. Çevgan ve kös Osmanlı sazları, çöğür ile halk sazımız olarak geniş birbiçimde anlatılır.Bu bilgiler lisans eğitim ve öğretim elemanlarının müfredat ve bilgilerinekatkıda bulunacak düzeyde akademik çalışmalardır.
Özet (Çeviri)
İstanbul National Turkish Music Conservatory started education in 1976, andit still keeps on its mission by raising academics and expanding our music. Ourlecturers are both working and attending to panels, informal essays, conferences fordeveloping national music consciousness.One of our lectures, Haydar SANAL both gives courses and investigates as ajournalist and a author.In this text, it tells the properties of SANAL?s authorship and reasons of hisprefer to write for an encyclopedia. As a summary, the most important reasons arehard criticism in the magazines, symposiums and conferences.Haydar SANAL chose Türk Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi to publish hisarticles. This encyclopedia covers the important details of procedures, instrumentsciences, biographies of Turkish Music. None of the encyclopedias cover the articleslike Ahenk, Çevgan, Çöğür or Kös (after its death)? İslam Ansiklopedisi tooknotice of every subject whoever its author is? Bibliography and widened theinformation of the readers.In this encyclopedia, the circumstances of researching has been overviewed.Haydar SANAL has all the characteristics of investigative journalism. There is adeep difference between author and an investigative author. Haydar SANAL used tocommand the musics pages of Ortadoğu Dail, Newspaper in 1975.He has a past of well music education. He took lessons from importantteachers in the areas of West Music and Turkish Music. He had the chance to workwith Sadettin AREL. Lessons by scientific methodology couldn?t be prepared sincethe Tanzimat. Sadettin AREL made very important contributions to develop themusic in Turkey at İstanbul Belediye Konservatuarı, İleri Türk MusikisiKonservatuarı (also founder of it) and Üniversiteliler Musiki Derneği.In the third section, his injuries has been defined detailedly. It gives importantinformations about ?Ney? and its chord in the ?Ahenk? section. Also, in the samesection, there are informations about the ?11 Ahenk Table? of the 11 researchers. Italso tells the opportunities of Ahenk for the maestro.The ?Westernization? section tells the efforts for accessing the developmentdegree of the West. It analyzes in two sections: ?Indirect Impress? and ?DirectImpress?? The main point here is the relationship between the Waltz, Major Key,Minor Key and Makam? But it doesn?t forget the differences between them.ixIt gives detailed information about the Turkish instruments Çevgan, Çöğürand Kös, Çevgan and Kös are Otoman instruments, Çöğür is Turkish.These informations are academically made to contribute the curriculums ofcollegues and lecturers.