Multiple myelom hastalarının retrospektif analizi ve lenalidomid tedavisinin etkileri
Retrospective analysis of patients with multiple myeloma and the effects of lenalidomide treatment
- Tez No: 324159
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜZGÜN ÖZATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Multiple myelom, B hücrelerinden köken alan tek bir plazma hücre klonunun proliferasyonu sonucu gelişen malign bir hastalıktır. Tüm malignitelerin %1'ini, hematolojik malignitelerin ise %10'unu oluşturur. Myelomun biyolojisinin daha iyi anlaşılmaya başlanması hastalık patogenezinde kritik rol oynayan, myelom hücresi ve kemik iliği mikroçevresini hedef alan yeni tedavilerin gelistirilmesinin önünü açmıştır. Bu tedavilerden tümörosidal ve immünmodulatör etki multiple myelomada çok önemli bir tedavi stratejisi olarak ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada, multiple myelom tanısı ile kliniğimizde takip ettiğimiz hastaların, epidemiyolojik özelliklerine, tanı anındaki laboratuvar bulgularına, uluslararası evreleme sistemine göre evresine, radyolojik özelliklerine, lenalidomid içeren tedavi rejimlerine, görülen yan etkilere, verilen tedavilere alınan yanıtlara, progresyona kadar geçen sürelerine bakılması amaçlandı.Çalışmaya Ocak 2002 ile Haziran 2012 tarihleri arasında uluslararası çalışma grubunun kriterlerine göre multiple myelom tanısı konup takip ve tedavi edilen relaps ve refrakter aktif hastalığı olan 21 hasta alındı. Hastaların 10' u kadın (%47,6), 11' i erkek (%52.4), ortalama yaş 62 (SS:10,1) olup hastaların yaşları 36-81 arasında değişmekteydi. Lenalidomid tedavisi alan hastalar tedavi rejimi sonrasında International Myeloma Working Group (IMWG) yanıt kriterlerine göre değerlendirildi.Bu kriterlere göre hastaların 4' ünde tam yanıt-CR (%19), 7'sinde çok iyi parsiyel yanıt-VGPR (%33), 5' inde parsiyel yanıt-PR (%24), 5' inde progresif hastalık (%24) olduğu görüldü. Bu çalışmada lenalidomid tedavisi alan hastaların total sağkalım süresi 108 ay, ortanca progresyona kadar geçen süre (TTP) 64 ay idi. Hastaların aldıkları lenalidomid rejimine göre yaşam süreleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).Sonuç olarak; tek merkezli bu çalışmada lenalidomid, etkinliği ve yan etki özellikleri göz önüne alındığında relaps ve refrakter multiple myelom hastalarında etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Multipl myeloma, is a malignant disease caused by proliferation of single plasma cell clone derived from B cells. It is 1 % of over all malignant tumors and 10 % of hematologic malignancies. Better understanding of the biology of myeloma paved the way for new treatments that target myelom cells which are playing a critical role in the pathogenesis of the disease and microenvironments of the bone marrow. One of these treatments, the immunomodulatuar and tumorosidial effect, has emerged as an important treatment strategy of multipl myeloma.In this study our aim was to view the epidemiological characteristics, laboratory findings at the time of diagnosis, stage according to the international staging system, the radiological characteristics, common side effects of treatment regimens containing lenalidomide, responses to the treatments and time to progression of the patients that have been followed in our clinic with a diagnosis of multipl myeloma.In this study we included 21 of multipl myeloma patients with relaps, refractory or the ones with an active disease between January 2002 and June 2012 according to the international working group. 10 patients were females (47,6%), 11 were males (52,4%), mean age was 62 between 36 and 81. 21 patients who received lenalidomid was evaluated after the treatment regimen according to IMWG criteria of response.In this patients; complete response-CR in 4 (19%), VGPR in 7 (33%), partial response-PR in 5 (24%), and progressive disease in 5 (24%) were observed. In this study, overall survival time of patients who received lenalidomide was 108 months, the median time to progression (TTP) was 64 months. There was no difference in survival between patients according to lenalidomide regimen (p>0,05).As a conclusion in this single centre study, lenalidomide with effectivity and side effects taken in consideration was found to be an effective and secure treatment modality in multiple myeloma patients with relaps and refractory disease.