Periampuller bölge malign tümörleri nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan hastalarda mortalite ve yaşam süresi üzerine etkili faktörler
The factors that affecting the mortality and survival in patients who underwent pancreaticoduodenectomy due to periampullary cancers
- Tez No: 324160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. KORAY TOPGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETAMAÇ: Periampuller bölge kanserleri nedeniyle pankreatikoduodenektomi uygulanan hastalarda mortalite ve sağkalıma etki eden faktörleri saptamak ve pankreatikoduodenektomi serimizin sonuçlarını tartışmaktır.HASTALAR VE YÖNTEM: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Departman'ında, Eylül 1987 ve Ekim 2011 tarihleri arasında periampuller bölge kanserleri nedeniyle pankreatikoduodenektomi yapılan 79 hasta çalışmaya alındı. Bu retrospektif çalışmada yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, lenfovasküler invazyon (LVI), lenf nodu metastazı, tümörün diferansiyasyon durumu, preoperatif CA 19-9 düzeyi, preoperatif total bilirubin düzeyi, preoperatif albumin düzeyi, preoperatif safra drenaj girişimi, sağkalıma etkisi araştırılacak faktörler olarak belirlendi. Sağkalım süreleri Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı. Prognostik faktörlerin karşılaştırılması Log-rank testi kullanılarak yapıldı ve sağkalımı etkileyen bağımsız prognostik faktörler Cox Hazard regresyon testi ile belirlendi, risk oranları (RO) ve %95 güven aralıkları (GA) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAIM: The purpose is to determine the factors that affecting the mortality and survival and to discuss the outcomes of our findings in patients who underwent pancreaticoduodenectomy due to periampullary cancers.PATIENTS AND METHODS: Seventy nine patients who underwent pancreaticoduodenectomy for periampullary cancers, between September 1987 and October 2011, in Department of General Surgery at Ondokuz Mayıs University School of Medicine were included in the study. In this retrospective study, factors as age, localization of the tumor, tumor size, lymphovascular invasion (LVI), the status of lymph node metastasis, tumor differentiation, preoperative CA 19-9 levels, preoperative total bilirubin levels, preoperative albumin levels and preoperative biliary drainage, were investigated if they affect the survival. The survival periods were calculated by the Kaplan-Meier method. The Log-rank test was used for comparison of the prognostic factors. The independent prognostic factors affecting survival were determined by Cox Hazard regression testing, hazard ratios (HR), and 95% confidence intervals (CI) were calculated.