Periampuller tümörler nedeniyle pankreatikoduodenektomi operasyonu yapılan hastalarda postoperatif mortaliteyi ve morbiditeyi etkileyen faktörler
The factors affecting postoperative mortality and morbidity in patients with pancreaticoduodenectomy operation due to periampullery tumors
  1. Tez No: 518492
  2. Yazar: COŞKUN ONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Pankreatikoduodenektomi (PD), pankreas başı veya periampuller bölgenin çeşitli benign ve malign tümörleri için tercih edilen günümüzdeki tek küratif tedavi yöntemidir. PD, kompli-kasyon oranları yüksek olan karmaşık ve zorlu bir cerrahi işlemdir (43). Morbidite ve mortalite yüksek olmakla birlikte, yoğun bakım yönetimi ve cerrahi tekniklerin geliştirilmesi sonrası pos-toperatif mortalite dramatik olarak azalmıştır, ancak postoperatif komplikasyonların prevalansı hala yüksektir (16,17). Amaç: Amaç olarak pankreatikoduodenektomi sonrası sık gelişen, mortal seyreden ve yaşam kalitesini etkileyen komplikasyonları ve en çok korkulan postoperatif mortaliteyi etkile-yen faktörlerin araştırılması olarak belirledik. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2010 – Ocak 2018 yılları arasında İzmir Katip Çele-bi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde periampüller bölge tümörü ön tanısıyla farklı 4 ekip tarafından pankreatikoduodenektomi operasyonu yapılan has-taların verileri incelendi. Bu hastalarda; demografik özelliklerin, komorbid kronik hastalıkların, ameliyat öncesi laboratuvar değerlerinin, ameliyat ve anastomoz tiplerinin, tümöre ait özellikle-rin postoperatif mortalite ve etkisi araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 61,5±10,9 olup (22-85), median yaş ise 60 olarak sap-tandı. Hastaların %41,2'si 65 yaş üzerinde olduğu saptandı. Hastaların 169'u (%59,5) erkek, 115'i (%40,5) kadındı. Erkek/kadın oranı 1,46 olarak saptandı. Hastaların 37'sinin (%13) posto-peratif dönemde öldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Pancreaticoduodenectomy (PD) is the only curative treatment method cur-rently preferred for various benign and malign tumors of the pancreas head or periampullary region. PD is a complicated and challenging surgical procedure with high complication rates (43). With increased morbidity and mortality, postoperative mortality has dramatically decreased after intensive care management and surgical techniques have been developed, but the prevalen-ce of postoperative complications is still high (16,17). Aim: We aimed to investigate complications that are lethal and affect the quality of life frequently occur after pancreaticoduodenectomy and factors affecting the most fearful postope-rative mortality. Methods: In our study, the data of patients who underwent pancreaticoduodenectomy operation by 4 different teams in preliminary diagnosis of periampullary regional tumor in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 2010 and January 2018 were examined. In these patients; postoperative mortality and effects of demographic characteristics, comorbid chronic diseases, preoperative laboratory va-lues, surgical and anastomotic types, and characteristics of the tumor were investigated. Results: The mean age of the patients was 61.5 ± 10.9 (22-85) and median age was 60. 41.2% of the patients were found to be over 65 years of age. The male / female ratio was found to be 1.46. Of the patients, 37 (13%) died during the postoperative period.