Myokard perfüzyon SPECT görüntülemesi sırasında farklı yönlerdeki hasta hareketinin görüntüye etkisinin kardiyak fantom ile incelenmesi
Investigation of the effect of patient motion on myocardial perfusion SPECT imaging using cardiac phantom
- Tez No: 324219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ERTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Miyokard perfüzyon SPECT sintigrafisi sırasında hastanın hareket etmesi görüntünün değerlendirilmesini zorlaştıracak bir takım artefaktlara yol açmaktadır. Bu çalışmada kardiyak fantom kullanarak miyokard perfüzyon görüntüleme protokolu kullanılmış ve hasta hareketi benzetimi yapılarak SPECT çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kardiyak fantom inferoseptal duvarına 1,2x2x2 cm boyutlarında lezyon modeli yaratılmıştır. Görüntüleme 64x64 matriks, zoom 1 step modunda sirküler olarak gerçekleştirilmiştir. Hareket etkisi altında olmayan ilk görüntü referans görüntü olarak tayin edilmiştir. Görüntüleme sırasında 8. frameden itibaren 16. frame kadar frame aralarında fantom ±X ve ±Y yönlerinde hareket etttirilerek hasta hareketi taklit edilmiştir. Görüntüleme sonunda hareketli görüntüler ile referans görüntülerin Bull's eye haritaları karşılaştırılmıştır.Deneyimli bir nükleer tıp doktoru tarafından elde edilen Bull's eye haritaları değerlendirilmiştir. Hasta hareketinin tüm yönlerde ±1 ve ±2 cm kaydırmalarda lezyonun yerini hafif değiştirdiği, ancak değerlendirilmesine engel olmadığı tespit edilmiştir. Ancak ±3 veya ±4'er cm'lik hareketlerin oluşturduğu artefakt nedeniyle lezyonun kısmen izlendiği ya da izlenemediği görülmüştür. Hareket düzeltmesi ile yapılan görüntü işlemleme basamaklarında ±1 ve ±2 cm hareketlerde mutlak lezyon değerlendirilebilirken ±3 ve ±4 cm'de ise lezyon değerlendirilememiştir. Sonuç olarak ±3 cmden fazla hareket klinik olarak önemli görüntü artefaktlarına neden olur ve miyokard perfüzyon çalışmalarında potansiyel hata kaynağı olarak gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Different directions and degrees of patient movement can occur during a SPECT study. The type and degree of patient movement may influence the presence and clinical importance of the resultant motion artifacts. The purpose of this investigation was to determine the relationship between the distance or the direction of movement and degree of motion artifact.The clinical significance of motion artifact was determined by interpreting images with quantitative bull's eye analysis using standardized criteria for abnormality. The study was performed using cardiac phantom which bearing 1,2x2x2 cm lesion. SPECT was acquired using 1 zoom factor, 64x64 matrix and 8 frames/cardiac cycle. No motion first imaging accepted as referece study. During the imaging the fantom was moved ±X ve ±Y directions from frame 8 to frame 16 as patient was moving. Movement of ±1 and ±2 cm caused a tolerable artifact when the motion occurred on the ±X and ±Y directions. Movement of greater than ±3 cm did not cause a detectable artifact. Motion artifact was more detectable with less distances of movement and when the movement occurred at the early images as compared to the ends of SPECT. Patient movement even if grater than ±3 cm at the ends of a study is less likely to result in image artifacts than movement in the middle or very beginning of an acquisition. Movement of greater than ±3 cm can cause clinically important image artifacts and must be considered as a potential source of error in tomographic myocardial perfusion studies.