Miyokard perfüzyon sintigrafisinde spect yöntemi ile elde edilmiş sırtüstü, yüzüstü ve bilgisayarlı tomografi yöntemi ile atenüasyon (ışın zayıflaması) azaltma düzeltimi yapılmış sırtüstü görüntülerinin koroner arter hastalığı tanısında performanslarının karşılaştırılması
Performance comparison of supine, prone and attenuation corrected supine images obtained by spect method in myocardial perfusion scintigraphy in the diagnosis of coronary artery disease
- Tez No: 912347
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KARA GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı MPS çalışmasındaki sırtüstü, yüzüstü ve BT cihazı ile atenüasyon düzeltmesi uygulanmış sırtüstü görüntülerinin koroner anjiyografi ve/veya BT anjiyografi sonuçlarıyla karşılaştırarak bu yöntemlerin koroner arter hastalığının tespitindeki tanısal performansları değerlendirmektir. Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na 01/2020-12/2022 tarihleri arasında başvuran; Miyokard Perfüzyon SPECT görüntülemesi ile sırtüstü, yüzüstü ve bilgisayarlı tomografi yöntemi ile atenüasyon azaltma düzeltimi yapılmış sırtüstü görüntüleri elde edilen hastalardan en geç 3 ay içerisinde koroner anjiografi veya BT koroner anjiografi sonucu bulunan 86 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Görüntülemeler, hibrit SPECT/CT çift başlı gama kamera (Optima NM/CT 640; GE Medical Systems, Israel) kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve elde edilen görüntüler Xeleris (Xeleris Workstation 4.0) iş istasyonunda bulunan Quantitative Perfusion SPECT (QPS) programında işlenmiştir. Tüm görüntüler iki yorumlayıcı tarafından görsel ve semikantitatif olarak değerlendirilmiştir. Koroner arter hastalığı tanısı için koroner anjiografi veya BT koroner anjiografide eşik değer %50 ve üzeri luminal çap daralması olarak belirlenmiştir. Görüntüleme yöntemlerinin tanısal performanslarını değerlendirmek için ROC analizi yapılmıştır, duyarlılık ve özgüllük değerleri %95 güven aralıkları ile birlikte hesaplanmıştır. Global miyokard ve LAD, RCA ve Cx sahasına uyan alanlar bölgesel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: ROC analizinden elde edilen eğri altındaki alan değerleri global olarak görsel değerlendirmede en yüksek sırtüstü görüntülemede, semikantitatif değerlendirmede en yüksek yüzüstü görüntülemede elde edilmekle birlikte yöntemler arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Görsel değerlendirmede AD görüntülemenin duyarlılığı; sırtüstü ve yüzüstü görüntülemeye göre hem global hem RCA ve Cx sahalarına uyan alanlarda düşük bulunmuştur. Bu farklılık sırtüstü görüntülemede istatistiksel olarak anlamlıdır (Global SÜ: %86.15 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the diagnostic performance of these methods in the detection of coronary artery disease by comparing the supine, prone, and CT device applied attenuation corrected supine images in the MPS study with the results of coronary angiography and/or CT angiography. Method: 86 patients who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Department of Nuclear Medicine between 01/2020-12/2022; Myocardial Perfusion SPECT imaging with supine, prone and computed tomography method with attenuation reduction correction were retrospectively included in the study from patients who had coronary angiography or CT coronary angiography result within the last 3 months. All images were obtained using a hybrid SPECT/CT dual-head gamma camera (Optima NM/CT 640; GE Medical Systems, Israel) and processed in the Quantitative Perfusion SPECT (QPS) program on the Xeleris (Xeleris Workstation 4.0) workstation. All images were evaluated visually and semi-quantitatively by two interpreters. The threshold value for the diagnosis of coronary artery disease was determined as 50% and above luminal diameter narrowing in coronary angiography or CT coronary angiography. ROC analysis was performed to evaluate the diagnostic performance of imaging methods, sensitivity and specificity values were calculated with 95% confidence intervals. The global myocardium and areas corresponding to LAD, RCA, and Cx field were evaluated regionally. Results: The area under the curve values obtained from the ROC analysis were highest in supine imaging in visual evaluation, and highest in prone imaging in semi-quantitative evaluation, although no significant difference was found between the methods. In visual evaluation, the sensitivity of AC imaging was found to be lower than supine and prone imaging both globally and in the areas corresponding to RCA and Cx. This difference is statistically significant in supine imaging (Global Supine: %86.15 vs.