Postmenopozal semptomatik ve asemptomatik olgularda transvaginal ultrasonografi ile ölçülen endometriyal kalınlık ile histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of the endometrial thickness measured by transvaginal ultrasonography with the histopathology results in symptomatic and asymptomatic postmenopausal cases
  1. Tez No: 324258
  2. Yazar: İPEK ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde postmenopozal kadınların yaşam kalitesi ve bunun sonucu olarak yaşam sürelerinin artması nedeniyle daha çok postmenopozal dönemde görülen endometriyum ve over kanseri vakaları da artmaktadır. Endometriyum kanseri kadın genital yolunun en sık görülen malignansisidir ve kansere bağlı ölümlerin 8. en sık sebebidir. Postmenopozal kanamayla başvuran hastaların yaklaşık % 10' unda endometriyum kanseri saptanmaktadır, en erken belirtisi olması nedeniyle tüm postmenopozal kanamalar dikkatle değerlendirilmelidir.Transvaginal ultrasonografi (TVUSG) endometriyal kavite morfolojisini ve endometriyal kalınlığı değerlendirmede oldukça etkili, hızlı, güvenilir, genellikle ağrısız ve göreceli olarak non invaziv sayılabilecek bir yöntemdir (73).Bu çalışma postmenopozal vaginal kanaması olan ve asemptomatik olup endometriyal kalınlık saptanan olgularda, transvaginal ultrasonografik bulguları ve histopatolojik bulguları karşılaştırarak TVUSG'nin endometriyal patolojilerin değerlendirilmesindeki güvenilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır.MATERYAL VE METODBu çalışma, T.C. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerimize Temmuz 2010- Eylül 2012 tarihleri arasındaki 27 aylık dönemde vaginal kanama şikayeti ile başvuran 100 ve rutin kontrolleri için başvuran asemptomatik 29 postmenopozal kadının, bilgisayar, dosya kayıtları ve patoloji kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapıldı. Transvaginal ultrasonografi incelemesi Logiq pro 200 serisi, yüksek rezolusyonlu 6,5 MHz transvaginal problu bir ultrason cihazıyla yapıldı. Endometriyal kalınlık ölçümlerinde cut-off değer 5 mm olarak alındı. Endometriyum kalınlığından bağımsız olarak tüm postmenopozal kanamalı hastalar ve asemptomatik hastalarda 5 mm'nin üstü değerler ve intrakaviter koleksiyonu olan vakalar patolojik olarak değerlendirildi. Hastalar endometriyal kalınlıklarına göre gruplara ayrıldı.BULGULARÇalışmamızda endometriyum kalınlıklarına göre hastalar 3 gruba ayrıldığında, endometriyum kalınlığı 15 mm ve üzeri olanlarda endometriyum kalınlığı 5 mm'in altında olanlara ve 5-14,99 mm arasında olanlara göre kanser oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOBJECTIVEAs a result of the increase in quality of life and life expectancy, the incidence of endometrial and ovarian cancer has increased recently in postmenopausal period. Endometrial carcinoma is the most common genital cancer in women and eighth leading cause of death due to cancers. Endometrial cancer is diagnosed in approximately 10% of patients with postmenopausal bleeding. Because bleeding is the earliest symptom, all women presenting with postmenopausal bleeding should undergo further evaluation.Transvaginal ultrasonography (TVUSG) can reliably assess endometrial thickness and uterine cavity morphology. It?s a safe, rapid, highly effective, generally painless and relatively less invasive method.The aim of this study was to investigate the reliability of TVUSG in endometrial pathologies by comparising the ultrasonographic and histopathologic findings in symptomatic and asymptomatic (bleeding-free, with sonographically thickened endometrium) postmenopausal women.MATERİALS AND METHODSIn this study, we retrospectively reviewed the data of 129 postmenopausal women, referred to the Department of Obstetric and Gynecology at Maltepe University Faculty of Medicine between July 2010 and September 2012. 100 of them were sypmtomatic and 29 of them were not. TVUSG ( Logiq pro 200, with the high-frequency vaginal transducer of 6,5 MHz ) was performed in all women. The cut off level was accepted as 5mm. The patients were divided in groups according to the value of endometrial thickness. All women with postmenopausal bleeding, irrespective to their endometrial thickness, and asymptomatic women with thickened endometrium of 5mm and more than 5mm, were accepted as pathologic. Dilatation and curettage was performed in these patients.RESULTSIn our study as we divided the patients according to their endometrial thickness in 3 groups, the rate of the cancer was found significantly higher in patients with the endometrial thickness of 15mm and more, than the other two groups with the endometrial thickness of less than 5mm and 5-14,99mm (p0,05).