Altmış beş yaş üstü düşmeye bağlı travma hastalarında barthel indeksi ve yaralanma ciddiyet skoru (ISS) kullanılarak mortalite ve morbiditenin değerlendirilmesi
Evaluation of mortality and morbditiy due to falling as a trauma in patients older than sixtyfive years old by using barthel index and injury severity score (İSS)
- Tez No: 324259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Türkiye ve dünya populasyonu yaşlanmaktadır.²,³ Acil servis başvurularının %12?24'ünü yaşlılar oluşturur.? Düşme, özellikle yaşlı hasta grubunda önleyici uygulamalara rağmen, yaygın ve önemli bir halk sağlığı problemidir.?¯¹³ Yaşlılarda artan, düşmenin hem nedeni hem de sonucu olan disabilite bazı ölçeklerle değerlendirilir. Bunlardan biri de Barthel indeksidir. ISS yaralanmaları anatomik değişikliklere göre sınıflandıran anatomik bir skor sistemidir.Bu çalışmada düşme nedeni ile acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların düşme risk faktörlerinin; (BI ve ISS verileri kullanılıp) fonksiyonel bağımlılık düzeyleri ile düşmeye bağlı travma ciddiyetlerinin ilişkisinin ve düşmeye bağlı mortalite, morbidite ve yatış oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel klinik bir çalışma olarak dizayn edilmiş, acil servisimizde 01.07.2011-31.12.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastaların risk faktörleri sorgulanmış, SIS testi ile bilinç durumları, ED-DSI ile depresyon varlığı, BI ile bağımlılık düzeyleri ve ISS ile yaralanma ciddiyetleri belirlenmiş ve bağımlılık düzeyi ile yaralanma ciddiyeti arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.Bulgular: AS başvurularının %10'unu düşen hastalar oluşturmaktadır. Bunların %8'i altmışbeş yaş üzerindedir. SIS testi pozitif olan hastalar negatif olan hastalardan daha yaşlı ve bağımlıdırlar(Mann-Whitney U testi sırasıyla p=0.011,p=0.003).
Özet (Çeviri)
Introduction: Population of Turkey and world is getting older.²,³ Elders are %12?24 of all emergency room presentations.? Falls are common and a significant public health problem, especially for the older patients, despite the preventive programs.?¯¹³ Disability, both the cause and the consequence of a fall, is measured by some scales. Barthel index is one of them. ISS is an anatomic scoring system that evaluates injury due to anatomical changes.We aimed to assess falling risk factors, relation of functional dependence level with injury severity, mortality and morbidity due to falling in the older patients presented to ER because of a fall.Material and Method: This prospective observational clinical study has been carried out between 01.07.2011 to 31.12.2011 in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. Patients were asked about falling risk factors, asessed by SIS for cognition, by ED-DSI about depression, by BI for dependence level and by ISS for injury severity and relation of functional dependence level with injury severity is evaluated.Results: Falls have constituted 2652 (10%) of all ER presentations. 233 (8%) of them were over the age of 65. Patients in the SIS + group were significantly older and dependent than the patients in the SIS ? group. (Mann-Whitney U test respectively p=0.011, p=0.003).