Pelvis ve alt ekstremite ortopedik operasyonları esnasında gelişen mortalite ve morbiditeye etki eden nedenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting mortality and morbidity occurring during pelvic and lower extremity orthopedic operations
- Tez No: 324257
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda 2006 ile 2010 yılları arasında T.C. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji ameliyathanesinde kalça kırığı nedeniyle opere edilen 106 hastanın detaylı analizi yapılarak mortalite ve morbidite üzerine etkili faktörleri belirlemeyi amaçladık.Hasta bilgileri hasta dosyaları ve hastane otomasyon sisteminde bulunan hasta laboratuar parametrelerinin retrospektif incelenmesiyle elde edilmiştir. Hastaların operasyondan bir yıl sonraki sağlık durumları hastalara telefon ile ulaşılarak öğrenilmiştir.Hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, kırığın yerleşimi, anestezi tekniği, operasyon öncesi hastanede yatış süresi, operasyon süresi, operasyon sonrası hastanede yatış süresi, kan replasmanı gereksinimi, operasyon tekniği, istenen konsültasyon sayısı, hemoglobin, albumin, lenfosit sayıları, yandaş hastalıkları, sigara kullanımı, gelişen komplikasyonlar ve hastaneden çıkış durumları incelenmiştir.Çalışmamıza aldığımız 106 hastanın cinsiyete göre dağılımı 51 (%48,1) erkek, 55 (%51,9) kadın olarak bulundu. Hastaların yaş ortalaması 64,55±18,43 idi.Özellikle hipertansiyon, kronik obstriktif akciğer hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin varlığı mortalite ve morbiditeyi belirleyen önemli unsurlar olarak bulundu.Bulgularımıza göre ASA değeri mortalite ve morbidite açısından önemli bir belirteçti. ASA 3 ve ASA 4 gruplarında bir yıl içindeki mortalite oranının yüksek olduğu bulundu.Hastalarda görülen en sık komplikasyonlar solunum sistemi komplikasyonları ve postoperatif yara enfeksiyonuydu.Hastalara uygulanan genel anestezi ve rejyonel anestezi teknikleri karşılaştırıldığında morbidite ve mortalite oranları açısından anlamlı fark olmadığı bulundu.Hastalar uygulanan operasyon tekniğine göre karşılaştırıldığında protez uygulamasında intrameduller çivileme uygulamasına göre mortalite oranı yüksek bulundu.Kan parametrelerinden hemoglobin ve albümin seviyelerinin mortalite ve morbidite üzerine etkisi bulunmazken; preoperatif lenfosit düşüklüğünün bir yıl içindeki mortalite ile ilişkili olduğu bulundu.Hastaların operasyon öncesi yatış süreleriyle mortalite görülme oranları arasında anlamlı ilişki bulunmadı.Sonuç olarak, çalışmamızda kalça kırığı nedeniyle opere edilen hastaların mortalite ve morbiditesi üzerine seçilen anestezi yönteminin direkt olarak etkisi olmadığını, mortalite ve morbidite üzerine yandaş hastalıkların, ileri yaşın, yüksek ASA değerinin ve operasyon tekniğinin etkili olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In our study files and laboratory parameters of 106 patients with hip fracture operated in the operation room of T.C. Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Department of Orthopedics and Traumatology between 2006 and 2010 were analyzed in detail to determine the factors affecting mortality and morbidity.Data of the patients were obtained retrospectively from previously filled patients? files and laboratory parameters from hospital automation system. Health condition of the patients were investigated by phone calls one year after operation.We examined patients? age, sex, ASA score, location of fracture, technique of anesthesia, hospitalization time before operation, operation period, hospitalization time after operation, situation of blood replacement, technique of operation, number of consultations, levels of hemoglobin, albumin, lymphocyte count, adherent disease, smoking status, developed complications and status during discharge from hospital.Distribution of 106 patients included in the study according to sex was 51 (48.1%) men, and 55 (51.9%) women. Mean age of the patients was 64,55±18,43 years.Especially the presence of hypertension, chronic obstructive lung disease, and chronic renal failure were found to be important factors affecting mortality and morbidity.High ASA score was determined to be an important factor indication the risk of mortality and morbidity. One year mortality rates were high in ASA 3 and ASA 4 groups.The most common complications were respiratory tract complications and postoperative wound infection.There was no significant difference between general and regional anesthesia techniques in the sense of mortality and morbidity rates.When the types of the operation were compared, mortality rates were higher in prothesis group than those of intramedullary nailing.Although blood parameters like hemoglobine and albumine showed no effect on mortality and morbidity, preoperative lower lymphocyte levels were associated with mortality within one year.There was no correlation between preoperative hospitalization period and mortality rates.In conclusion, we found that anesthesia technique did not directly effect the mortality and morbidity in patients operated for hip fracture in our study, but adherent diseases, higher age, higher ASA scores and technique of operation were found to be effective on mortality.