Yoğun bakım hastalarında galaktomannan ve aspergillus PZR kullanılarak invaziv pulmoner aspergilloz insidansının saptanması
The detection of invasive pulmonary aspergillosis incidence rate with galactomannan and aspergillus PCR methods in icu patients
- Tez No: 324261
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN HIZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; YB'deki hastalarda İPA tanısında bronkoalveolar lavaj (BAL) örneklerinde GM antijeni ve aspergillus PZR yöntemlerinin tanı değerinin ve bu yöntemlerle İPA insidansının belirlenmesidir.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesinde İMV'de takip edilen ve BAL örneği alınan 18 yaşından büyük 44 hastanın verilerinin ileriye yönelik incelenmesiyle yürütülmüştür.Veriler frekans, yüzde, ortalama ve ortanca (en küçük, en büyük) olarak sunulmuştur. Verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Tanı değerlerinin belirlenmesi için ROC analizi uygulanmıştır. Farklı BAL GM sınır değerleri, kan GM ve BAL aspergillus PZR yöntemi için duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD, +LR, -LR ve DOR hesaplanmıştır.YB'de İMV desteği alan 44 hastada İPA insidansı %11,4'tür. YB yatış ve İMV süresinin uzaması, septik şok tanısı ile takip edilmesi, steroid kümülatif dozunun artması İPA gelişimini arttırmaktadır. Geniş spektrumlu antibiyotik tedavisine yanıt alınamayan mevcut durumun diğer etiyolojik etkenlerle açıklanamadığı pnömoni olgularında İPA düşünülmelidir.İnvaziv pulmoner aspergilloz tanısında BAL GM antijen tayini öncelikle tercih edilmelidir. İnvaziv pulmoner aspergilloz tanısında BAL galaktomannan 0,7 sınır değerinin tanı gücü en yüksektir. Serum GM antijeninin nötropenik olmayan YB olgularında tanısal değeri düşüktür. YB hastalarında aspergillus PZR yönteminin İPA tanısındaki duyarlılığı düşük olup BAL GM antijenine tanısal üstünlüğü yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the diagnostic value of GM antigene and aspergillus PCR method in BAL and to estimate the incidence rate of IPA with these methods in non-neutropenic ICU patients.This study is conducted prospectively with 44 patients older 18 years-old-age whose BAL has been taken in thoracic ICU of Gazi University Faculty of Medicine.ata is presented as frequency, percentage, mean and median (min, max). Chi-square, Kruskal-Wallis nd Mann-Whitney U tests are used. ROC curve is used to determine the diagnostic values. Sensitivity, specifity, PPV, NPV, +LR, -LR nd DOR are calculated for serum GM, BAL aspergillus PCR and different levels of BAL GM.The incidence rate of IPA is 11,4%. The duration of ICU hospitalization and IMV before BAL, septic shock, total doses of steroid are found to be risk factors of IPA. IPA should be taken into account in patients who are non-responsive to treatment with broad spectrum antibiotics.Detection of BAL GM antigene should be preferred for diagnosis of IPA in non-neutropenic ICU patients. The 0,7 cut-off level for BAL GM has the highest diagnostic value. The diagnostic value of serum GM is low in non-neutropenic ICU patients. Aspergillus PCR has lower diagnostic sensitivity and is not superior to BAL GM antigene in IPA.