Ortotopik pediatrik karaciğer transplantasyonunda intraoperatif hemodinamik takipte 'puls konturu' analizinin yeri
Pediatric orthotopic liver transplantation intraoperative hemodynamic follow-up 'pulse contour' analysis of
  1. Tez No: 324277
  2. Yazar: ZAFER GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÇAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pediatrik karaciğer transplantasyonu operasyonu, fulminan yada terminal dönem karaciğer yetmezlikli hastalara, genellikle alternatif bir başka tedavi yöntemi kalmadığı zaman uygulanmaktadır. Hematolojik, endokrinolojik, immunolojik ve metabolik birden fazla fonksiyonu mevcut olan karaciğer dokusunun yetmezliğinin ortaya çıkardığı pek çok patolojiye ek olarak karaciğerin diseksiyonu, yerinden alınarak donör karaciğerin yerleştirilmesi ve uygun damar ve safra yollarının anastomozlarının tamamlanması olarak özetlenebilecek olan karaciğer transplantasyonu operasyonunun ortaya koyacağı hemodinamik dalgalanmalar son derece büyük boyutlu ve ani gelişim gösteren değişimlerdir. Buna rağmen henüz bu operasyon esnasında sistemik arteriyel kan basıncının sürekli ölçümü dışında kesinleşmiş bir takip kriteri bulunmamaktadır. Ancak kardiyak dolum basınçlarının ve kardiyak fonksiyonların takibi hemodinaminin anlık değişimler gösterdiği böyle bir operasyonda önemlidir.Pediatrik karaciğer transplantasyonu sırasında kardiyak fonksiyonların takibi ve hemodinamik anestezi yönetimi için konvansiyonel tekniklere ek olarak PiCCO sistemini kullandığımız çalışmamızda 2008?2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde pediatrik karaciğer transplantasyonu operasyonu geçiren hastaların intraoperatif anestezi takip fişleri retrospektif olarak taranarak elde edilen veriler, aynı parametrenin farklı zamanlarında değişimlerinin incelenmesi için tekrarlayan ölçümlerde ANOVA, aynı klinik değerin göstergesi olarak kabul edilen parametrelerin arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için korelasyon, farklı iki yöntem tarafından belirlenmiş olan aynı verinin değerinin analizi için t testi metodu kullanılarak yorumlandı.Operasyonun başlangıcına (t 0), anhepatik faza (t 1), reperfüzyon fazına (t 2) ve operasyon sonlandırılırken (t 3) yapılmış olan ölçümlerin yorumlanması ile büyük hemodinamik değişimleri takiben puls kontur yöntemi kullanımının faydalı olduğu ancak elde edilen verilerin transpulmoner termodilüsyon verilerinden anlamlı olarak farklı olduğu görülmüş ve sistemin, dolum koşulları ve vasküler direncin ani ve büyük değişikliklerinde yeniden kalibre edilmesine ihtiyaç duyulduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pediatric liver transplantation is a treatment, used in patients with fulminant liver disease and chronic liver failure when there is no other treatment option presents. Liver transplantation surgery can be summarized into removing the native liver, placing donor liver, anasthomosis of the blood vessels and the attaching the bile ducts and during surgery majör hemodynamic variability and instability are very commonly seen. Liver has many hematological, endocrinological, immunological, and metabolic functions and its deficiency brings many additional problems to surgery.In addition to conventional methods we used the PiCCO system for following cardiac functions and hemodynamic management during pediatric liver transplantation. Patient records undergoing pediatric liver transplantation surgery between 2008 ? 2012 in Istanbul University Faculty of Medicine, were retrospectively reviewed. The data were interpreted by using repeated measures ANOVA for analysis of the same parameter in different times, corellation for analysis of the strenght and direction of the relationship between the different parameters which reflects the same clinical stiuations, t test for analysis the same values determined by two different methods.Interpretation of the measurements taken at the begining of the operation ( t 0 ), anhepatic phase ( t 1 ), reperfusion phase ( t 2 ), the end of the operation ( t 3 ), shows that the use of pulse contour method for following majör hemodynamic changes is usefull but it data collected from transpulmonary thermodilution method. Also the system needs to be calibrated with major and sudden changes in vascular resistance and filling conditions.