Değişken kesitli ortotropik ankastre kirişlerde gerilme yığılması faktörünün sonlu elemanlar metodu ile bulunması
Investigation of stress concentration factors in orthotropic clamped beams having variable cross-section using the finite element method
- Tez No: 9973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
DE?İŞKEN KESİTLİ ORTOTKOPiK AHKASTRE KİRİŞLERDE GERİLME YI?ILMASI FAKTÖRÜNÜN SONLU ELEMANLAR METODU İLE BULUNMASI (Yüksek Lisans Tezi) Durmuş TÜRKMEN SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ lisan 1988 ÖZET Bu çalışmada bir ucundan eğilmeye maruz değişken kesitli izatropik ve artotrapik ankastre kirişlerdeki gerilme yığılmaları incelenmiştir. çalışmada sonlu elemanlar metodu kullanılmış ve sonuçlar bilgisayar yardımıyla elde edilmiştir. Gerilme yığılmaları fotoelastik yöntemle deneysel olarak da incelenmiş, deneysel sonuçlarla nümerik sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür. Gerilme yığılmaları hem grafik şeklinde hem de tablosal bir biçimde ayrı ayrı sunulmuştur. Değişken kesitli eğilmeye maruz ankastre kirişlerde kesit değişiminin bulunduğu bölgenin eğrilik yarıçapı arttıkça gerilme yığılması faktörünün azaldığı, eğrilik yarıçapı azaldıkça arttığı tesbit edilmiştir. Ayrıca artotrapik malzemelerin takviye açıları arttıkça gerilme yığılması faktörü de artmaktadır. -i-
Özet (Çeviri)
^ İ5 <> ' > \< ? \ IIÎESTIGATIOI OF STRESS COICEITRATIQI FACTORS II OETHOTSOPIC CLAMPED BEAKS HAVIIG VARIABLE CROSS-SECTIOI USIIG THE FIIITE ELEMEIT METHOD (I. Sc. Thesis) Durmuş TüRKMEI SELÇUK UIIVERSITY IISTITUTE OF SICEICE AID TECHIOLOGY April 1988 ABSTRACT In this study, stress concentrations in isotropic and orthotropic clasped beans having variable cross-section subjected to bending moment are investigated. The finite element method is used for theoretical analysis. Stress concentrations are also investigated experimentally by using photoelastic method. Comparison of the theoretical and experimental results shows very good agreement. Stress concentration factors obtained theoretically and experimentally are presented in both graphical and tabulated forms. Conclusion drawn from the obtained results are: The stress concentration factors decreases as the radius of curvature increases, on the contrary, it can also be said that the stress concentration factor increases as the radius of curvature decreases. Furthermore the stress concentration factor increases as the angle of reinforcement increases in orthotropic beams. t,-