Reproduktif yaşamda anormal uterin kanama(Menoraji) şikayeti olan hastalarda dilatasyon ve küretaj(D&C) ile ofis histeroskopinin tanı etkinliğinin karşılaştırılması ve işlem sırasında ağrı skorlaması
Comparison of diagnosis efficiency of dilatation and curettage (D&C) and office hysteroscopy on patients in reproductive life having anormal uterine bleeding (Menorrhagia) and pain scoring during operations
- Tez No: 324281
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TURFANDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETDilatasyon küretaj (D&C) ve ofis histeroskopi yöntemlerini kıyaslayan bu çalışmaya,1 Temmuz 2012 ? ile 1 Ekim 2012 tarihleri arasında reprodüktif çağdaki 18-50 yaş arasındakimenoraji şikayeti ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları veDoğum Anabilim Dalı, Jinekoloji polikliniğine başvuran 20 `si ofis histeroskopi grubuna 2020 `si de dilatasyon küretaj grubuna olmak üzere toplam 40 gönüllü hasta alındı.Çalışmada D&C ve histeroskopi olmak üzere iki gruba ayrılan hastalardan hasta onamformu alınarak, VAS skorları, TvUSG sonuçları, patoloji sonuçları, hemogram değerleri veMIQ ölçeği skorları kıyaslandı. Hastaların ayrıca yaşam kalitelerini ölçmek ve kıyaslamakiçin SF 36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. İşlem öncesi ve sonrasında ölçeklere verilenyanıtlara göre elde edilen puanların gruplar arası fark analizine yer verildi. İkili gruplarınparametrik farklarının analizinde T-testi, nonparametrik farkların analizinde Mann Whitney-Utesti kullanıldı.Çalışma sonuçlarına göre; SF 36 yaşam kalitesi ölçeğinde de yalnızca genel sağlıkalgısı açısından gruplar arasında fark anlamlıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study in which dilatation curettage (D&C) and office hysteroscopy methods arecompared, 40 volunteer patients applied to Gynecology clinic of Istanbul University IstanbulMedicine Faculty department of obstetrics and gynecology for menorrhagia aged from 18 to50 between 1 July 2012 and 1 October 2012.In the study, voluntary form was taken from each patients randomized to two groupsas D&C and hysteroscopy, and their VAS scores, TvUSG results, pathology results,hemotogram values and MIQ scale results were compared. SF 36 scala was also applied todetermine and compare life quality of each group. Difference analysis were applied tocompare before and after operation scores. T-test was used for difference of parametricscores, and Mann Whitney-U test for nonparametric parameters.According to results; only general health perceiving of patients were found statisticallydifferent (p0,05).