Genel cerrahide tek delikten yapılan laparoskopik ameliyatların klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical results of single-incision laparoscopic surgeries in general surgery
  1. Tez No: 324286
  2. Yazar: ENVER ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMUT BARBAROS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:Tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi, konvansiyonel laparoskopik cerrahiye göre daha az invaziv bir yöntemdir. Bu teknik kesiye bağlı morbidite oranlarını azaltırken kozmetik olarak da daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu çalışmamızda tek kesiden laparoskopik cerrahi uyguladığımız olguların sonuçlarını ve bu yöntemin uygulanabilirliğini sunmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntemler:1 Ocak 2009 ile 30 Haziran 2011 tarihleri arasında, kliniğimizde tek kesiden laparoskopik cerrahi tekniği ile ameliyat edilen 117 hastanın verileri prospektif olarak toplandı, sonuçlar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 63'ü kadın 54'ü erkekti ve ortalama yaşları 45 (18?62) idi. Yirmi hastaya (idiyopatik trombositopenik purpura [İTP] [n=19], gezici dalak sendromu [n=1]) splenektomi; 60 hastaya (semptomatik safra taşı [n=58], safra kesesi polibi [n=2]) kolesistektomi; 13 hastaya (kasık fıtığı [n=9], göbek fıtığı [n=2], kesi fıtığı [n=2]) fıtık onarımı; 7 hastaya (kolon kanseri [n=7]) kolon rezeksiyonu; 4 hastaya (distal pankreas kanseri [n=1], renal hücreli kanser metastazı [n=1] ve insülinoma [n=2]) distal pankreatikosplenektomi; 3 hastaya (akut apendisit [n=3]) apendektomi; 3 hastaya (hemanjiom [n=2], hepatik adenom [n=1]) parsiyel karaciğer rezeksiyonu; 3 hastaya (mide kanseri [n=3]) subtotal gastrektomi; 3 hastaya (Conn sendromu [n=1], sürrenal karsinomu [n=1], metastatik surrenal karsinomu [n=1]) adrenalektomi ve 1 hastaya da (hiatal herni [n=1]) Nissen fundoplikasyonu uygulandı. Tek kesiden laparoskopik cerrahi 116 hastaya başarıyla uygulanırken, İTP tanısı ile tek kesiden laparokopik başlanan bir hastada kanama nedeniyle açığa geçildi.Bulgular:Bütün ameliyatlar göbekten yapılan 2 cm'lik kesiden girilen portla yapıldı. Piyesi karın dışına alabilmek için bazı olgularda lezyonun büyüklüğüne göre insizyon 5 cm'e kadar büyütüldü. Sadece İTP nedeniyle splenektomi planlanan 1 hastada kanama nedeniyle açığa geçildi. Altı hastada konservatif tedaviyle gerileyen dren amilaz yüksekliği görüldü. Safra kaçağı görülen 1 hasta konservatif olarak başarıyla tedavi edildi. Geç dönemde mide kanseri nedeniyle ameliyat edilen 1 hastada ve appendektomi yapılan 1 hastada sırasıyla 6. ve 8. aylarda port yeri fıtığı tespit edildi. Mortalite görülmedi.Sonuçlar:SILS her ne kadar kozmetik açıdan ve ameliyat sonrası ağrı açısından daha konforlu olarak belirtilse de; klinik sonuçlarını ve bu yöntemin güvenli bir şekilde uygulanabilirliğini tespit etmek için geniş serilerle hazırlanmış, çok merkezli randomize kontrollü çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:The single-incision laparoscopic surgery (SILS) is a less invasive alternative to conventional laparoscopic surgery. This technique provides decreased incisional morbidity and better cosmetic outcomes. Herein we would like to present our results of the patients who underwent single incision laparoscopic surgery (SILS) and show it?s feasibility.Patients and Methods:Between January 2009 and June 2011, data of the 117 patients who were operated through SILS are collected prospectively and evaluated retrospectively. There were 63 females and 54 males with an average age of 45 (18?62) years. Twenty splenectomies for idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP) (n=19) and wandering spleen (n=1), 60 cholecystectomies for gallstones (n=58) and polyp of gallbladder (n=2), 13 hernia repair for abdominal wall hernias (inguinal, umblical and incisional), 7 colonic resection for colon cancer, 4 distal pancreatosplenectomy for distal pancreas cancer (distal pancreas cancer [n=1], renal cell cancer metastasis [n=1] and insulinoma [n=2]), 3 appendectomies for acute apendicitis, 3 case of liver resection for hemangioma (n=2) and hepatic adenoma (n=1), 3 subtotal gastrectomies for gastric cancer, 3 adrenalectomy for Conn Syndrome, adrenal metastasis of endometrium cancer and surrenal carcinoma and 1 fundoplication for hiatal hernia were carried out. SILS was carried out successfully in 116 patients. Only in one patient who has diagnosed as ITP, conversion was required owing to bleeding.Results:All procedures were carried out through a 2 cm umbilical incision. The incision was enlarged up to 5 cm to extract the specimen through incision. There is only one conversion to open surgery owing to bleeding in an ITP patient. In 6 patients high levels of drain amilase and in 1 patient bile fistula was occured. They were treated conservatively. In late postoperative follow up 2 port site hernias occured in a gastrectomy patient and an appendectomy patient. There was no mortality.Conclusions:Eventhough SILS have better results in cosmesis and postoperative pain; to adopt the exact clinical results and safe feasibility of this procedure, multi-institutional randomised controlled trials with large series are needed.