Myasthenia gravis hastalığının tedavisinde video yardımlı torakoskopik timektominin etkinliğinin araştırılması
Video-assisted thorascoscopic thymectomy for the treatment of myasthenia gravis
- Tez No: 324287
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA DEYMEER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Myasthenia gravis (MG) tedavisinde video yardımlı torakoskopik timektomi (Video-assisted thoracoscopic thymectomy, VATS) yapılan hastaların timektomiden en az iki yıl sonraki durumlarının belli skalalar kullanılarak belirlenmesi, remisyon oranlarının saptanması, ayrıca ilaçlı remisyon ve düzelme oranlarının belirlenmesi ve sonuçları etkileyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi.Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Nöromüsküler hastalıklar biriminde 2002-2009 yılları arasında izlenmekte olan ve aynı yıllar içinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında, VATS yapılan MG hastaları çalışmaya alındı. Hastaların son durumları, yaptığımız poliklinik kontrolündeki muayene bulguları ve aldıkları tedaviler ile MGFA (Myasthenia Gravis Foundation of America) ve MGFA-PIS (Myasthenia Gravis Foundation of America-Postintervention Status) skorlamalarıyla değerlendirildi. Bütün hastalara QMG (Quantitative Myasthenia Gravis), ADL (Activities of Daily Living), MMT (Manuel Muscle Test), QOL-15 (Quality of Life) ve MG-Composite yapıldı. Remisyonu etkileyebilecek prognostik faktörler lojistik regresyon analiziyle değerlendirildi.Bulgular: Timektomiden sonra en az iki yıl izlenen hastalarımızın son poliklinik kontrolünde en az bir yıl stabil olarak remisyonda (CSR) ya da minimal belirtileri (MM) bulunan, immunsüpresif kullanmayan, en çok 120 mg piridostigmin kullanan ?timektomiden yararlanan? çok iyi durumdaki grubun oranı %33.3?tü (23 hasta). Timektomi sonrasında ilaçlı remisyon ve düzelme oranı ise %58?di (40 hasta). Geri kalan 6 hasta (%9) ise ya aynı kalmıştı ya da hastalık alevlenmişti. Timektomi sonuçlarını etkileyebilecek prognostik faktörlerin remisyonla ilişkisi bulunmadı.Sonuç: Timektomi sonrası hastaların üçte biri çok iyi durumdaydı, yarıdan fazlası ilaçlı remisyon veya düzelme göstermişti, 6 hasta ise eskisiyle aynıydı ya da hastalık alevlenmişti. Bu oranlar literatürde bildirilen transsternal, transservikal ve VATS çalışmalarındaki remisyon ve düzelme oranlarıyla uyumluydu.Tartışma: VATS?ın başlıca üstünlükleri diğer timektomi yöntemlerine göre göğüs duvarındaki insizyon yerinin küçük olması ve post-op daha az sorunla karşılaşılmasıdır. Remisyon ve düzelme oranlarının, diğer timektomi yöntemleriyle benzer olması nedeniyle VATS miyastenik hastalarda tercih edilebilecek bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the condition of the patients who underwent video-assisted thoracoscopic thymectomy (VATS) for the treatment of MG, at least two years after the operation, using certain scales to determine remission rates as well as pharmocological remission and improvement rates and to assess prognostic factors which might have affected the results.Methods: MG patients followed at the Neuromuscular Unit of the Department of Neurology, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University from 2002 to 2009 and who underwent VATS tymectomy at the Department of Thoracic Surgery, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University during the same period were included. The final condition of the patients was evaluated using Myasthenia Gravis Foundation of America (MGFA) and Myasthenia Gravis Foundation of America-Postintervention Status (MGFA-PİS) scores in addition to assessing the neurological examination findings and medical treatment received. Quantitative Myasthenia Gravis (QMG), Activities of Daily Living (ADL), Manual Muscle Testing (MMT), Quality of Life (QOL-15) and MG-Composite were applied to all patients. Prognostic factors which might have affected remission of the disease were evaluated by regression analysis.Results: Those patients who werein stable remission or had minimal symptoms at least for a year on