Miyofasyal ağrı sendromu olan kadın hastalarda kuru iğneleme tedavisine sempatik deri yanıtı cevabının değerlendirilmesi
Evaluation of the sympathetic skin response to the dry needling treatment in female myofascial pain syndrome patients
  1. Tez No: 324298
  2. Yazar: ALİ VEYSEL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKSOY, PROF. DR. SEMİH AKI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Sempatik deri yanıtı (SDY) yöntemi ile miyofasyal ağrı sendromu (MAS) olan kadın hastalarda sempatik sinir sistemi (SSS) fonksiyonunun sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak araştırılması ve kuru iğneleme tedavisi ile olası tetik nokta (TN) sayısında ve ağrıdaki azalmaya SDY cevabının değerlendirilmesidirKatılımcılar ve Yöntem: Çalışmaya, 18-40 yaş arası en az 3 aydır trapezius kasında MAS olan 29 hasta ile 31 sağlıklı kontrol dahil edildi. SDY' nı etkileyebilecek ek hastalığı bulunan kişiler çalışmada yer almadı. Hasta grubunda TN sayımı ve vizüel analog skala (VAS) sorgulaması ile her iki grupta algometrik ölçümler, cilt kaydırma ve yaylanma testleri, Beck Depresyon (BDÖ) ve Anksiyete (BAÖ) Ölçütü değerlendirmeleri yapıldıBulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 27,83±5,01 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is by using the sympathetic skin response (SSR) method, to search the sympathetic nervous system (SNS) activity in female myofascial pain syndrome (MPS) patients by comparing with healthy controls and evaluation of SSR answer to the possible diminishing of pain and trigger point (TP) number as a response to the dry needling treatmentParticipants and Method: 29 MPS patients with at least 3 months pain duration in the trapezius muscle and 31 healthy subjects participated to the study. All were between 18-40 years of age. The subjects with comorbid ilnesses that can have an influence on the SSR were excluded from the study. In patient group TP number and visual analogue scale (VAS) and in both groups algometer measurement, skin rolling test, springing test, Beck Depression (BDI) and Anxiety (BAI) Inventories were the parameters for evaluationResults: The mean age of the participants was 27,83±5,01 years.