Trapez kasındaki miyofasiyal ağrı sendromunda tetik noktalara uygulanan kuru iğneleme ve lazer tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of dry needling and laser therapy applied to trigger points in myofascial pain syndrome in the trapezius muscle
- Tez No: 631857
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT EDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Miyofasiyal ağrı sendromu olan hastalarda trapez kasındaki tetik noktalara uygulanan kuru iğneleme ve lazer tedavisinin ağrı, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon üzerine etkinliğini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 19-64 yaş arasındaki 40'ı kadın, 20'si erkek 60 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle 30 kişiden oluşan 2 gruba ayrıldı. 1. gruba tetik noktalar üzerine 2 hafta süreyle haftada 2 seans, toplamda 4 seans kuru iğneleme tedavisi uygulandı 2. gruba tetik noktalar üzerine 2 hafta süreyle haftada 5 seans, toplamda 10 seans; her senasta 3:20 dk:sn süreyle 20 sn'lik periyotlarla 830 nm dalga boyunda, 8 J/cm2 yoğunlukta, 9000 hz frekansında düşük doz lazer tedavisi uygulandı. Her iki grubun tedavisine de 2 hafta süreyle germe egzersizleri eklendi. Çalışmaya alınan hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere 2 defa değerlendirildi. Değerlendirmede ağrı ve fonksiyonellik için istirahat ve aktivite esnasında vizüel analog skala (VAS), ağrılı tetik nokta sayısı, 0-5 skalası, boyun özürlülük indeksi (BÖİ); yaşam kalitesi için kısa form 36 (KF-36); anksiyete ve depresyon için Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ve Beck anksiyete ölçeği (BAÖ) kullanıldı. BULGULAR: Gruplar arasında hastaların demografik özelikleri ve şikâyet süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Grup içi karşılaştırmalarda her iki grupta tedavi sonrasında VAS (istirahat ve aktivite), ağrılı tetik nokta sayısı, 0-5 skalası, BÖİ, BDÖ, BAÖ ve KF-36 alt ölçeklerinden fiziksel fonksiyon, fiziksel rol kısıtlılığı, vitalite ve ağrı skorlarında istatistiksel olarak anlamlı derecede iyileşme görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to compare the effectiveness of dry needling and laser therapy applied to the trigger points in patients with myofascial pain syndrome in the trapezius muscle on pain, functionality, quality of life, anxiety and depression. MATERIAL AND METHOD: 60 patients, 40 female and 20 male, aged between 19 and 64 were included in the study. The patients were divided into two groups, each consisting of 30 people, with the closed envelope method. In the first group, dry needling treatment was applied on trigger points for 2 weeks, 2 sessions per week, and 4 sessions in total. The second group received low level laser therapy of 830 nm wavelength, 8 J / cm2 dosage, 9000 hz frequency on trigger points for 2 weeks, 5 sessions per week, 10 sessions in total for 3 minutes and 20 seconds in each session, in 20 second periods. Stretching exercises were added to the treatment of both groups for 2 weeks. Patients included in the study were evaluated twice, before and after treatment. In the evaluation, during rest and activity visual analogue scale (VAS), painful trigger point number, 0-5 scale and neck disability index (NDI) for pain and functionality, short form 36 (SF-36) for quality of life, Beck depression inventory (BDI) and Beck anxiety inventory (BAI) for the anxiety and depression were used. RESULTS: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics and duration of complaints (p>0,05). In intra-group comparisons, in both groups, statistically significant improvement was observed in the scores of VAS (rest and activity), painful trigger point number, 0-5 scale, NDI, BDI, BAI and physical functioning, physical role limitations, vitality and pain subscales of SF-36 after treatment (p0,05).