İstanbul Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen hastane içi hasta transportlarının değerlendirilmesi
Assessment of in-hospital transportation of the patients at Istanbul Medical Faculty
- Tez No: 324308
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ TELCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve Amaç: Ameliyat olan yüksek riskli hastalar ameliyattan sonra yoğun bakıma transport edilirler. Yoğun bakımda yatan kritik hastalarsa tanı ve tedavi amacıyla radyoloji birimine veya ameliyathanelere transport edilirler. Hastane içi kritik hasta transportunda %40-60 oranında komplikasyon bildirilmiştir. Hastanemiz içinde kritik hasta transportları bugüne kadar araştırılmamıştır. Bu çalışmada kritik hastanın transport sırasında takibi ve karşılaşılacak sorunların saptanması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastanemiz içinde transport edilen tüm hastalar dahil edildi. Bütün transportlar anestezi uzmanlık öğrencisi ve yardımcı sağlık personeli tarafından gerçekleştirildi. Her hasta için transport formu dolduruldu ve tarafımızdan değerlendirildi.Bulgular: 500 hastanın transportu değerlendirildi. 500 hastanın 210 tanesinde yalnız kardiovasküler sistem komplikasyonu (%42) görülürken, 10 tanesinde de sadece solunum sistemi komplikasyonu (%2) görüldü. Kırk hastada (%8) kardiovasküler ve solunum sistemi komplikasyonu birlikte görüldü. Transportu yapılan 240 hastada ise kardiovasküler ve solunum sistemine ait bir komplikasyon görülmedi. 50 yaş üzeri hastalarda kardiovasküler sistem komplikasyonları 50 yaş altı hastalara göre daha fazla idi. Vazopressör desteği alan hastalarda kardiovasküler sistem komplikasyonları vazopressör desteği almayan hastalardan daha fazla idi. Yoğun bakımdan tanısal işlemler için transport edilen hastalarda solunumsal kompikasyonlar daha fazla idi. İnvazif girişimlerden çıkanlar incelendiğinde 20 hastanın arter kanülasyonu, 3 hastanın santral venöz katateri, 3 hastanın periferik damar yolu ve 2 hastanın entübasyon tüpünün çıktığı görüldü. Donanım ile ilgili sorunlara bakıldığında ise 34 transportta (%6,8) monitör, 3 transportta (%0,6) mobil ventilatör, 11 transportta (%2,2) oksijen tüpü ile ilgili sorunlarla karşılaşıldı.Sonuç ve Öneriler: Yaşlı ve vazopressör desteği alan hastaların transportlarında kardiovasküler komplikasyonlar, tanısal amaçlı yapılan transportlarda solunumsal komplikasyonlar daha fazla görülmüştür. Bu bağlamda transportu gerçekleştirecek hekimin meydana gelebilecek komplikasyonlar yönünden uyarılması ve buna yönelik eğitimlerin uygulanması, hekimin olası sorunlar üzerine odaklanması ve sedoanaljezi uygulamasının belirli protokollere göre yapılması solunumsal ve kardiovasküler komplikasyon oranlarını azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Patients with high risks are transferred to the ICU. Similarly, patients who are in the ICU are often transferred to operating rooms and radiology units for surgical procedures or further diagnosis and treatment. Complication rates of critically ill patients during intra-hospital transport ranges from 40% to 60%. There has been no research done in our hospital focusing on transports of critically ill patients. This study was conducted to asses and detects the incidents that are encountered during the transport process.Setting and Methods: All of the transported patients were included. These transports were executed by anesthesiology residents and with assistance of non-medical personnel. A patient transport form was filled for each transport and forms were later evaluated.Findings: 500 patients? intra-hospital transports were evaluated. Out of 500 patients, 210 patients (42%) had cardiovascular system complications, while 10 patients (2%) had respiratory system related complications. 40 patients (8%) encountered both cardiovascular and respiratory complications. 240 of the patients did not have any complications. Patients older than 50 years had more cardiovascular system complications than patients younger than 50 years. Patients who had vasopressor support had more cardiovascular system complications than patients who did not need vasopressor support. Patients who were transported from the ICU had more respiratory compications. Incidents related to invasive procedures: 20 arterial cannulations, 3 central venous catheters, 3 peripheral venous lines, and 2 intubation tubes were dislocated. There were 34 (6.8%) monitor related problems, 3 (0.6%) mobile ventilator related problems, and 11 (2.2%) oxygen cylinder related problems.Results and Recommendations: Transport of elder patients and patients who needed vasopressor support encountered more cardiovascular incidents, while patients who were being transported for diagnostic procedures from the ICU encountered respiratory system complications more often. Physicians need to be educated about the possible complications that can be encountered, methods to address them, and troubleshooting techniques that give priority to these complications when an incident occurs during a transport. Warning and informing of the physician about each transport patient?s specific condition along with following of specific protocols during the application of sedative analgesia would go a long way in terms of reducing the risk of cardiovascular and respiratory system complications.