Hastaların anestezist, anestezi uygulamaları ve yapılacak cerrahi operasyon hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi
Patients anesthesiologist, anesthesia practice and evaluation of information on surgical operation
- Tez No: 324309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada anestezi muayenesi için polikliniğine başvuran ve/veya anestezist tarafından yatak başında preoperatif değerlendirmesi yapılan hastaların anestezist ve anestezi hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi, hastaların cerrahi ve anesteziyle ilgili endişeleri ile bunların nedenlerinin belirlenmesi, anestezi bilgi düzeylerinin ölçülerek bunların endişelerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamı alındıktan sonra, fakültemizde elektif cerrahi operasyon geçirecek, preoperatif anestezi değerlendirilmesi anestezi polikliniğinde ve/veya yatak başında yapılan 20-65 yaş arası 500 hasta bu anket çalışmasına alınmıştır. 32 soruluk ankette demografik bilgiler, eğitim, meslek, cerrahi ve anesteziyle ilgili endişeler ve bunların kaynakları, anesteziyle ilgili bilgi düzeyi (0=bilgi yok, 100=bilgi tam), geçirilmiş ameliyatların varlığı, geçirilecek ameliyatın bağlı olduğu patoloji (malign, selim) sorgulanmıştır.Bulgular: Hastaların anesteziye dair bilgi düzeylerinin ortalama 35,28±18,89 puan olduğu saptandı. Bilgi düzeyinin eğitim düzeyi ile arttığı (p=0,001), ancak anesteziden duyulan endişeyi azaltmadığı, daha önce ameliyat geçirmiş olanların anesteziden daha az endişe duyduğu gözlenmiştir. Malign nedenlerle opere olacak hastalarda ölüm ve bir daha eskisi gibi olamama korkusu ağır basarken, selim patolojiler nedeniyle opere olacak hastaların daha çok sakat kalma, kanama ve tekrar ameliyat gerekliliğinin doğmasından korktuğu belirlendi. Malign nedenle opere olacakların doktorlarının yeterli bilgilendirmesi sonrasında anesteziyle ilgili endişelerinin selim patolojileri olanlara oranla çok azaldığı saptandı (p=0,027).Sonuç: Üniversitemizde yapılan çalışmada hastaların, ameliyat öncesi dönemde anestezist tarafından görülmelerine rağmen anesteziyle ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu, anestezi ve ameliyatla ilgili çeşitli nedenlerle endişe duydukları dikkate alındığında, preoperatif dönemde hastalara verilen bilginin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumun hastaya ayrılan zaman, kullanılan dil ve yöntem ile ilişkisini saptayacak çalışmaların yapılarak hastaların anestezi konusunda farkındalıklarının arttırılmasına gerek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: This study, that evaluates the patients?information level about anesthesia and anesthesiologist and anxiety factors related to surgery and anesthesia, aims to observe the effects of above on anxiety levels in preoperative visits in preanesthesia clinic.Material and Methods: Following Ethics Committee aproval, 500 elective surgical patients of age of 20-65 years were included for preoperative interview performed at preanesthesia evaluation clinic and/or benchsite visit. The interview contains 32 items that question demographic data, education, occupation, anxiety factors related to surgery and anesthesia, level of anesthesia related information (0=no information, 100= fully informed), presence of previous surgical experience and surgical pathology (malign or benign).Results: Patients? mean level of information related to anesthesia was found to be 35,28±18,89 points out of 100. Level of information increased with education (p=0,001). Previous surgical experience decreased anxiety levels where as patients? level of education was not related to anxiety. Patients with malign pathology predominantly expressed fear of death and morbidity, however patients with benign pathology predominantly expressed morbidity, bleeding and reoperation as fearful factors. Following adequate information about anesthesia, fear and anxiety related to anesthesia decreased in patients with malign pathology when compared to patients with benign pathology (p=0,027).Conclusion: This study, performed in our university, though patients were evaluated preoperatively by anesthesiologist, found that patients? level of information on anesthesia was not adequate. Furthermore, when their anxiety about surgery and anesthesia is taken into account, it has been concluded that patients were not informed throughly about anesthesia in preoperative period. It has been suggested that this situation may be adressed by further investigating the relationships between time dedicated to patient acknowlegement, language and technique used to inform anesthesia.