Koroner baypas cerrahisinde sıkı ve liberal glukoz kontrolünün postoperatif kognitif fonksiyon üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of tight and liberal glycemia protocols on postoperative cognitive dysfunction for coronary bypass surgery
- Tez No: 324307
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Açık kalp cerrahisi sonrası postoperatif kognitif işlev bozukluğu (POKİB) sık görülen ve risk faktörleri büyük oranda belirlenmiş bir sorundur. Hipergliseminin fokal nörolojik hasarı arttırıcı etkisi bilinmektedir. Koroner cerrahisinde gliseminin sıkı kontrolü ile kardiyak prognozun olumlu etkilendiği bildirilmiştir; ancak nörolojik etkileri konusunda araştırmasınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, koroner cerrahisinde sıkı glukoz kontrolü ile liberal glukoz kontrolünü,POKİB açısından karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alınmış olan çalışmaya elektif koroner baypas yapılacak 40 hasta katılmıştır. Birinci grupta (GI n=20) sıkı glukoz kontrolü (
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative cognitive dysfunction is a well known phenomenon after cardiac surgery.The effects of glycemia on neurological outcome is quite limited except focal neurological injury for this surgical population. Tight glycemic control have been shown to improve survival and to reduce morbidity in coronary surgery. The aim of this study is to compare two different glycemia protocols,tight and liberal,on postoperative cognitive function.Methods: After approval of Ethic Committee,forty patients for elective coronary surgery were included in the study. During intraoperative period and first 24hours of the surgery, the first group (GI)(n=20) was under tight glucose control (