Elektif sezaryen operasyonlarında farkındalık ve örtük bellek olusumu
Elective cesarean operations awareness and implicit memory formation
  1. Tez No: 324310
  2. Yazar: GÖKALP GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
A. ÖZETAmaç: Genel anestezi altında sezaryen ameliyatlarında farkındalık riski yüksektir. Buprospektif çalısmada FiO21.0 kullanılan elektif sezaryen operasyonlarında BS 40-60 olacaksekilde uygulanan anestezinin örtük bellek olusumu üzerindeki etkisi degerlendirilmistir.Gereç ve Yöntem: Etik kurul onay ve hasta onamıyla, genel anestezi alacak 160 gebeçalısmaya alındı.BS monitörizasyonunu takiben5 mg/kg tiyopentalve 0.6 mg/kg rokuronyumile hızlı sıralı indüksiyon ve entübasyon yapıldı. 10 L/dak oksijen ve %8 sevofluranileventilasyona baslandı veBS 40-60 olacak sekilde ayarlandı. Kulaklıklarla randomizebelirlenen iki listeden biri göbek kordonuna klemp konulmasına dek dinletildi. Dogumutakiben 0.03 mg/kg midazolam, 2 ?g/kg fentanil ve oksitosin infüzyonu uygulandı. %40oksijen, %60 azotprotoksitvesevofluran (toplam 1.0 MAK volatil anestezik) ile anestezisürdürüldü. FE Sevofluran, BS, hemodinamik veriler, BS=40 olma süresi, indüksiyondanhisterotomi ve doguma dek geçen süre, maternal ve yenidogana ait veriler ve anestezibitiminden sonra BS'in 70 ve 90'a ulasma süresi kaydedildi. Hastalar postoperatif uyanmaodasında, 8. ve 48. saatlerde serviste açık ve örtük bellek olusumu için sorgulandı.Bulgular: Demografik verileri benzer olan hastaların indüksiyondan itibaren BS=40olma zamanı ortalama 62±17.3sn, indüksiyon- dogum süresi 385.3±92 sn olarakgözlemlendi.Hastalarda açık bellek saptanmadı. Örtük bellegin gelistigi saptanan 34 hastaincelendiginde sadece 1 hastada doguma kadar geçen süre içinde BS degeri 60 ve soluksonu ajan konsantrasyonu %2.0 oldugu görüldü. ncelenen 34 hastanın sistolik, diyastolikveya ortalama arter basıncında %20'den fazla düsüs gözlenmedi.Sonuç: Çalısmamız gebelerde 5 mg/kg pentotal ile indüksiyon ve doguma kadar geçensürede BS 40-60 olacak sekilde sevofluran anestezisi uygulanmasına ragmen örtük bellekgelisebilecegi göstermistir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: The risk of anesthesia awareness during the C-Sections is high. In thisprospective study, the effect ofimplicit memory formation in elective c-sections which areanesthetically managed under fiO2: 1,00 and BIS: 40-60 has been assessed.Materials and method:160 consented pregnant women were included into the study after theconsent of the ethics committee. Rapid induction of anesthesia and intubation were performedright after the administration of 5mg/kg Thiopenthal and 0,6mg/kg Rocuronium. Ventilationhas been commenced with 10L/min Oxygen and 8% Sevoflurane and BIS values were hold inbetween 40 and 60. One of the randomised two playlists were played through the earphonesuntil the clamping of the newborn?s umblical cord. 0,03mg/kg Midazolam, 2mcg/kg Fentanyland Oxytocine infusion were commenced immediately after birth. Anesthesia was maintainedwith 40% O2, 60% N2O and Sevoflurane (MAC=1,0). FESevoflurane, BIS, Hemodynamicvalues, BIS=40 reaching time, time elapsed between induction, hysterotomy and birth,maternal and newborn?s data and the time elapsed since the end of the operation until thereach to BIS=70 and BIS=90 were recorded. All the patients were questioned three times forthe formation of open and implicit memories at PACU and later at 8th and 48th post-operativehour.Findings: It has been witnessed that the BIS=40 reaching times of the demografically similarpatients are 62+/-17,3s and induction to birth times are 385,3+/-92s. No open-memory wasnoted among patients.Implicit memory was developed in 34 patients. Only one of them wasfound to have a BIS of >60 and ETSevoflurane concentration of 2%. Out of these 34 patients,none of them was observed to have more than 20% decrease in either Systolic, Diastolic orMean Arterial pressures.Conclusion: Our study showed that implicit memory could be formed at the patients whoreceive 5mg/kg Penthotal at induction and maintained by Sevoflurane with BIS valuesbetween 40 and 60.