Crohn hastalığında intestinal komplikasyon gelişimi ile risk faktörleri arasındaki ilişki
- Tez No: 324317
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN KAYMAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmamızda Crohn hastalarında intestinal komplikasyon gelişimi ile risk faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı'na 1986 ve 2011 tarihleri arasında başvuran ve Crohn hastalığı tanısı konulan hastalar Montreal Sınıflandırmasına göre gruplara ayrılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, tutulum yeri, tutulum tipi, takip süreleri, takip süresince saptanan komplikasyon gelişimi ve sigara içimi retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan tüm hastalarda (penetran,stenozan ve inflamatuvar tip) ve başlangıçta inflamatuvar tip Crohn Hastalığı olanlarda penetran ve/veya stenozan komplikasyon gelişmesindeki kümülatif olasılık Kaplan-Meier metodu kullanılarak hesaplandı. İntestinal komplikasyon gelişimi ile risk faktörleri arasındaki ilişki de Cox proportional hazard regression metodu kullanılarak araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya Crohn hastalığı ile takipli toplam 330 hasta dahil edildi. Tüm hastaların toplam takip süresi 2450 yıl, ortalama takip süresi 7,4 yıl (6 ay- 25.4 yıl) idi. 148 (%44.8) hasta kadın, 182 (%55.2) hasta erkekti. Ortalama Crohn hastalığı tanı konulma yaşı 36.6 yıl (10.3-68.2 yıl) olarak saptandı. Tanı anında 262 hasta (%79.3) inflamatuvar, 17 hasta (%5.1) stenozan ve 51 hasta (%15.4) penetran tipte idi. Hastaların %47.2'sinde (n:156) ileokolonik, %36.3'ünde (n:120) ileal, %12.7'sinde (n:42) kolonik, , %3.6'sında (n:12) üst GİS tutulumu mevcuttu. Penetran veya stenozan komplikasyon gelişmesindeki (181(%54.8) hasta) kümülatif olasılık; 0. günde %17.3, 1. yılda %27, 5. yılda %48.2, 10. yılda %62.2, 15. yılda %73.7, 20. yılda %78.1 ve 25. yılda %82.4 olarak saptandı. Tanı anında inflamatuvar tip Crohn hastalığı olan 262 hastanın %43.1'inde (n:113) takip sırasında intestinal komplikasyon gelişti. İntestinal komplikasyon gelişimi ile tutulum yeri (ileum, ileokolon, üst gastrointestinal trakt), aktif sigara içiciliği ve perianal hastalığın varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı.Sonuç: Crohn hastalarında intestinal komplikasyon gelişmesindeki kümülatif olasılık takip süresi uzadıkça belirgin olarak artmaktadır. Bu durum hastalığın doğal seyrinin progresif olduğunu göstermektedir. İnflamatuvar tip Crohn hastalarında ileal, ileokolonik, üst GİS tutulumu, sigara ve perianal hastalık varlığı intestinal komplikasyon gelişimini anlamlı olarak arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this trial is to investigate the correlation between development of intestinal complications and risk factors in patients with Crohn?s disease.Material and Method: Patients referred to Gastroenterology Division, Department of Internal Diseases, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University, during 1986-2011 and diagnosed as Crohn?s disease were classified into groups according to Montreal Classification and evaluated retrospectively. Demographic characteristics, site and type of involvement, duration of follow-up, development of complications during follow-up and smoking status were assessed retrospectively. Cumulative probability regarding development of penetrating and/or stenosing complications in all patients at the time of referral and in patients with inflammatory Crohn?s disease during follow-up was calculated by Kaplan-Meier method. Correlation between development of intestinal complications and risk factors was evaluated by Cox proportional hazard regression method.Results: A total of 330 patients followed up with a diagnosis of Crohn?s disease were enrolled in the trial. Total follow up duration was 2450 years with a mean duration of 7,4 years (6 months- 25.4 years). While 148 (44.8%) of all patients were women, 182 (55.2%) were men. Mean age at the time of diagnosis of Crohn?s disease was determined as 36.6 years (10.3-68.2 years). İn initial assessment, 262 patients (79.3%) were inflammatory type CD, stenosing type CD were 17 patients (5.1%) and penetran type CD were detected in 51 patients (15.4%). Site of involvement was ileocolonic in 47.2% of patients (n: 156), ileal in 36.3% (n:120), colonic in 12.7% (n:42) and upper GIS in 3.6% (n:12). Cumulative probability of developing penetrating or stenosing complications [181 patients (54.8%)] was determined as; 17.3 % on day 0, 27% in 1st year, 48.2% in 5th year, 62.2% in 10th year, 73.7% in 15th year, 78.1% in 20th year and 82.4% in 25th year. Intestinal complications were found in 43.1% of 262 patients (n:113) with inflammatory Crohn?s disease at the time of diagnosis. Assessment of correlation between development of intestinal complications and risk factors revealed a significant correlation between complications and site of involvement (ileum, ileocolon, upper gastrointestinal tract), active smoking and presence of perianal disease.Conclusion: The cumulative probability of development of intestinal complications among patients with Crohn?s disease was a significant increase in longer duration of follow-up. This finding indicates the extent of progressive feature of natural course of the disease. In addition, ileal, ileocolonic and upper GIS involvement in inflammatory Crohn?s disease as well as smoking and presence of perianal disease were specified as factors leading to a significant increase in development of intestinal complications.