İnflamatuvar barsak hastalıklarında C4D boyama paterninin klinik bulgularla birlikteliğinin araştırılması
Investigation of C4D staining pattern with clinical findings in inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 637203
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL BENGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH) klinik olarak remisyon ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir hastalıktır. Hastalık gidişatı ile ilgili klinisyen için en büyük sorun aktivasyon sıklığını tahmin etmek ve buna uygun optimal ilaç seçimini yapmaktır. Bu çalışmada hastalığa ilk tanı konduğu andaki patolojik materyalin C4d kompleman boyası ile elde edilen sonuçlarının; hastalık aktivitesi, hastalarda ilerleyen dönemlerinde gelişen cerrahi ihtiyacı, Tümör nekrozis faktör alfa inhibitörü (anti-TNF) ilaç kullanım gerekliliği, fistül veya perianal hastalık gelişimi ve barsak dışı gelişen komplikasyon varlığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Böylelikle boyanmanın paternine ve tutulumuna göre erken aşamada üst basamak tedavilere geçiş konusunda sonuçların yol gösterici olması amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışmaya 22-81 yaş arası 100 İBH tanılı hasta (42'si kadın 58'i erkek, 49 Crohn hastalığı (CH), 51 ülseratif kolit (ÜK)) alınmıştır. Hastalara İBH tanısı klinik, endoskopi, radyolojik ve histopatoloji inceleme bulgularının tümünün değerlendirilmesiyle European Crohn's and Colitis Organisation (ECCO) Klavuzu'na göre konmuştur. CH'nın klinik aktivitesini değerlendirmek için Harvey Bradshaw İndeksi (remisyon≤4) ve ÜK'in klinik aktivitesini değerlendirmek için Modifiye Mayo Skorlaması (remisyon≤2) kullanılmıştır. Eş zamanlı olarak tüm hastaların ilk tanı anındaki patolojik materyalleri C4d kompleman boyası boyanmış ve hastane kayıt sisteminden elde edilen hastaların klinik ve demografik bulgularıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ülseratif kolit hastalarının 12'sinde (%52,17) C4d kompleman boyası ile pozitif sonuç alınmışken Crohn hastalarının 11'inde (%47,83) boyanma mevcuttu. Ülseratif kolitte 26 aktif hastalığı olan hastanın 8'inde C4d kompleman boyamasının varlığı görüldü (p= 0,214). Bu boyanma paterni ile gelecekte anti-TNF ilaç kullanım ihtiyacı (p= 0,237), fistül/perianal hastalık gelişimi (p= 0,765), cerrahi müdehale gerekliliği (p= 0,581) ve daha sık barsak dışı tutulum (p= 0,185) arasında istatististiksel olrak anlamlı bir ilişki görülmedi . Benzer şekilde 26 aktif Crohn hastasında 8 hastanın boyanmasında C4d pozitifliği görüldü (p= 0,214). Hastalarda meydana gelen cerrahi müdehale gerekliliği (p= 0,173), fistül veya perianal hastalık (p= 0,633), Tümör nekrozis faktör alfa inhibitörü(anti-TNF) ilaç gereksinimi (p= 0,408), barsak dışı komplikasyonlar (p= 0.357) ile C4d boya tutulumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmedi. Sonuç: İBH hastalarında C4d boyama paterninin hastalık aktivitesi, İBH'a bağlı cerrahi operasyon gereksinimi, anti TNF ilaç ihtiyacı, fistül veya perianal hastalık gelişimi ve ekstraintestinal tutulum arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Özellikle klinik aktivite skorları ile bu boyanma paterninin ilişkisinin daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalarda değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic disease with clinical remission and exacerbations. The biggest problem for the clinician regarding the disease course is to estimate the activation frequency and to choose the optimal drug accordingly. In this study, the results obtained with the C4d complement dye of the pathological material at the time of the first diagnosis of the disease; disease activity, the need for surgery in the later stages of patients, the necessity of using Tumor necrosis factor alpha inhibitör(anti-TNF) drugs, the development of fistula or perianal disease and the presence of complications developing outside the intestine were investigated. Thus, according to the pattern and involvement of the staining, it is aimed that the results will be guiding in the early stages of transition to upper-level treatments. Material and Method: This study included 100 patients with IBD between the ages of 22-81 (42 women, 58 men, 49 Crohn's disease (CH), 51 ulcerative colitis (UC)). Patients were diagnosed with IBD according to the European Crohn's and Colitis Organization (ECCO) Guidelines, by evaluating all clinical, endoscopy, radiological and histopathological examination findings. Harvey Bradshaw Index (remission≤4) was used to evaluate the clinical activity of CH and Modified Mayo Scoring (remission≤2) was used to evaluate the clinical activity of UC. Pathological materials of all patients at the time of initial diagnosis were simultaneously painted with C4d complement dye and compared with the clinical and demographic findings of patients obtained from the hospital registry system. Results: While 12 (52.17%) of ulcerative colitis patients had positive results with C4d complement dye, 11 of Crohn's patients (47.83%) had staining. The presence of C4d complement staining was observed in 8 patients with 26 active diseases in ulcerative colitis (p = 0.214). This staining pattern is statistically significant between the need for anti-TNF drug use in the future (p = 0.237), fistula / perianal disease development (p = 0.765), the need for surgical intervention (p = 0.581) and more often extra-intestinal involvement (p = 0.185). no significant relationship was seen. Similarly, C4d positivity was observed in the staining of 8 patients in 26 active Crohn patients (p = 0.214). C4d with the need for surgical intervention in patients (p = 0.173), fistula or perianal disease (p = 0.633), tumor necrosis factor alpha inhibitor (anti-TNF) drug requirement (p = 0.408), extra-intestinal complications (p = 0.357) There was no statistically significant relationship between dye involvement. Conculusion: There was no statistically significant relationship between disease activity of C4d staining pattern, need for surgical operation due to IBD, anti TNF drug requirement, development of fistula or perianal disease and extraintestinal involvement in IBD patients. Especially the relationship between clinical activity scores and this staining pattern should be evaluated in studies with larger patient groups.