Ortotopik karaciğer transplantasyonunda intraoperatif hemodinamik takipte 'pulse konturu' analizinin yeri
The role of 'pulse contour' analysis in intraoperative hemodinamic monitoring of orthotopic liver transplantation
- Tez No: 324316
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde pek çok seçkin merkezde uygulanan karaciğer transplantasyonu operasyonu, terminal dönem karaciğer yetmezlikli hastalara, genellikle alternatif bir başka tedavi yöntemi kalmadığı zaman uygulanmaktadır. Hematolojik, endokrinolojik, immunolojik ve metabolik pek çok fonksiyonu mevcut olan karaciğer dokusunun yetmezliğinin ortaya çıkardığı pek çok patolojiye ek olarak sirotik karaciğerin diseksiyonu, yerinden alınarak donör karaciğerin yerleştirilmesi ve uygun damar ve safra yollarının anastomozlarının tamamlanması olarak özetlenebilecek olan karaciğer transplantasyonu operasyonunun ortaya koyacağı hemodinamik dalgalanmalar son derece büyük boyutlu ve ani gelişim gösteren değişimlerdir. Buna rağmen henüz bu operasyon esnasında sistemik arteriyel kan basıncının sürekli ölçümü dışında kesinleşmiş bir takip kriteri bulunmamaktadır, ancak kardiyak dolum basınçlarının ve kardiyak fonksiyonların takibi elzemdir.Bu operasyonlarda kardiyak fonksiyonların takibi ve hemodinamik anestezi yönetimi için pulmoner arter kateteri kullanımı uzun süredir uygulanmakta olan bir yöntemdir. Ancak günümüzde daha az invaziv olan yöntemlerin kullanımı gündeme gelmiştir. Çalışmamızda bu yöntemler arasında kardiyak fonksiyonların takibi ile beraber vücut sıvı hacimleri hakkında da bilgiler veren PiCCO sisteminin pulmoner arter kateteri tekniği ile beraber kullanıldığı transplantasyon hastalarında kardiyak output hesaplaması için yapılan kalibrasyonun operasyonun safhalarıyla beraber tekrar gerekli olup olmadığını saptamaya çalıştık.Operasyonun başlangıcında (t0), portal venin klempe edilmesiyle beraber (t1), portal venin deklempe edilmesiyle beraber (t2) ve operasyon sonlandırılırken (t3) yapılmış olan ölçümlerin yorumlanması ile büyük hemodinamik değişimleri takiben puls kontur yöntemi ile elde edilen verilerin transpulmoner termodilüsyon verilerinden anlamlı olarak farklı olduğu görülmüş ve sistemin, dolum koşulları ve vasküler direncin ani ve büyük değişikliklerinde yeniden kalibre edilmesine ihtiyaç duyulduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, liver transplantation, is the only choice for the patients in the-end stage liver failure when alternative treatments were unsuccessful, and performed in many selected centers. Because liver tissue has many fonctions in hematological, endocrinological, immunological and metabolic systems, failure of the liver leads many pathologies, additionally the liver transplantation surgery which can be described as dissection and taking over the cirrhotic liver, replacement of donor liver instead of old one, and completion of all anosthomosiz of blood vessels and bile ducts, leads to many of sudden deployed huge hemodinamic instabilities during the surgery. Yet there is no standardized way of hemodinamic monitoring tecnique in liver transplantation surgery, excluding invasive arterial pressure monitoring. But it is essential to monitoring cardiac filling pressures and cardiac functions.In these operations, pulmonary arter catheters have been used for monitoring the cardiac functions and management of anesthesia for a long time. However, today the use of less invasive methods has emerged. In our study we tried to determine the requirement of recalibration of PiCCO device, which is used for monitoring of cardiac functions and also gives information about the distribution of body fluids, in different phases of transplantation surgery where used together with pulmonary arter catheter.The interpretation of the values, obtained by pulmonary arter catheters and PiCCO devices at the beginning of the operation (t0), clamping the portal vein (t1), declamping (t2) and at the end of the surgery, showed that there were significant differerences between pulse contour tecnique and transpulmonary thermodilution tecniques for determining the cardiac functions after broad hemodynamic fluctuations. And the PiCCO device requires recalibration in the situations of sudden changes of vasculary resistance and filling conditions.