İrritabl barsak sendromu patogenezinde inflamasyon rol alır mı?
Dose inflammation have role in the pathogenesis of irritable bowel syndrome?
  1. Tez No: 324322
  2. Yazar: RAİM İLİAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve amaç: İrritabl barsak sendromu (İBS) sık karşılaşılan fonksiyonel bir hastalıktır. Patofizyolojisi ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Güncel çalışmalarda Roma kriterlerine göre tanı almış İBS hastalarında mukozal inflamasyonun mevcudiyeti sorgulanmaktadır. Çalışmamızın amacı, İBS'de mukozal inflamasyon varlığını araştırmaktır.Materyal ve Metod: Çalışmaya, kontrol grubu olarak anemi nedeniyle veya kolon kanseri taraması amacı ile kolonoskopi yapılan asemptomatik toplam 16 hasta ile Roma III kriterlerine göre tanı konmuş, ishal baskın 15 ve kabızlık baskın 21 hasta olmak üzere toplam 36 İBS hastası dahil edildi. Olgulara kolonoskopi yapılarak rektum ve terminal ileumdan mukozal biyopsiler alındı. Biyopsilerde serotonin pozitif hücreler, intraepitelyal lenfosit, CD4+, CD8+, CD20+ ve CD3+ hücreler sayılarak İBS hastaları ve alt grupları ile kontrol grubu kıyaslandı.Bulgular: Kontrol ve İBS grubu yaş ve cinsiyet yönünden benzerdi. Rektum ve terminal ileum biyopsi örneklerinde CD3+ ve CD4+ hücreler kontrol grubunda İBS grubuna göre daha fazla idi (p0.05).Sonuç: Bu çalışma, Roma III kriterlerine göre tanı alan İBS hastalarında mukozal inflamasyon olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Irritabl bowel syndrome (IBS) is a common functional disorder. Pathophysiologic mechanism of IBS is contraversial. In recent studies, existance of mucosal inflammation in IBS patients diagnosed according to the Rome criteria is being investigating. In this study, our aim was to evaluate the mucosal inflammation in IBS patients.Material and Method: The control group was composed of 16 patients having colonoscopy for anemia and colon cancer screening investigation. In this study, 36 patients diagnosed as IBS according to the Rome III criteria was enrolled (15 diarrhea predominant, 21 constipation predominant). Rectum and terminal ileum biopsies were taken in all cases by colonoscopy. Biopsies were evaluated for serotonin positivity, intraepithelial lymphocyte, CD4+ , CD8 +, CD20 +, CD3 + cell counts and results were compared between control group and IBS and subgroups.Results: The control and IBS groups were comparable.