Ön kafa çukurunun endoskopik anatomisi: Kadavra çalışması
Endoscopic anatomy of the anterior cranial fossa: Kadaver study
  1. Tez No: 324323
  2. Yazar: MEHMET OSMAN AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAİL İZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaçlar: Ön kafa çukuruna yönelik farklı cerrahi yöntemlerden biri olarak endoskopik ?supraorbital keyhole? yaklaşımı klinik pratikte giderek artan şekilde uygulanmaktadır, ancak bu yaklaşımla ilgili anatomik çalışma sayısı azdır ve detaylı niceliksel ölçümler içeren çalışma yoktur. Bu çalışmada ön kafa çukurunun ?supraorbital keyhole? yaklaşımıyla endoskopik anatomisinin tanımlanması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Anatomi Anabilim Dalı envanterinde bulunan 9 adet formalin ile tesbit edilmiş insan kadavrasına iki yanlı olarak toplam 18 ?supraorbital keyhole? kranyotomi yapıldı. Önemli anatomik yapılar ile kranyotomi seviyesindeki dura arasındaki mesafeler ve derin yerleşimli yapılar arası mesafeler ile bunların çapları ölçülerek kaydedildi.Bulgular: Kadavralara yapılan cilt insizyonunun ortalama uzunluğu 36,8 ± 1,9 mm, kranyotomi boyutu ise ortalama 26,5x14,3 mm olduğu görüldü. 18 kranyotominin 5'inde frontal sinüs açıldı. Kranyotomi seviyesindeki dura ile canalis opticus arası 69,5 ± 6,7 mm (62-83 mm), chiasma opticum arası 76,2 ± 5,4 mm (67-86 mm), arteria communicans anterior (ACommA) arası 82,6 ± 6,1 mm (71-93 mm), arteria carotis interna (ACI) çatallanması arası 74,7 ± 6,0 mm (66-84 mm) ve baziler tepe arası 94,9 ± 7,0 mm (87-111 mm) olarak ölçüldü. Canalis opticus ortalama çapı 7,4 ± 1,3 mm (6-11 mm), diaphragma sellae çapı 8,4 ± 1,1 mm (7-10 mm) olarak ölçüldü. İki canalis opticus arası 13 ± 1,7 mm (11-16 mm), ACI çatallanması ile chiasma opticum arasındaki mesafe 11,3 ± 1,9 mm (8-15 mm) olarak saptandı.Sonuçlar: Çalışmamız sonucunda endoskopik ?supraorbital keyhole? yaklaşımıyla ön kafa çukurunu ön ve merkezi kısımlarının uygun şekilde görülebildiği, özellikle ?Willis Poligonu?nun kranyotomi ile aynı tarafta olan arterlerinin diseksiyonuna kolaylıkla izin verdiğini ortaya koydu. Taze kadavra ve üç boyutlu endoskopla yapılacak gelecekteki çalışmaların anatominin tanımlanması açısından yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: ?Supraorbital keyhole? approach for anterior cranial base lesions has been increasingly used in clinical practice. However, anatomical studies focusing the endoscopic anatomy via this approach are few, although the microscopic anatomy has been well studied. The aim of this study is to describe the anatomical features and surgical exposure provided by the endoscopic ?supraorbital keyhole? approach using quantitative measurements.Material and Methods: Nine formalin fixed human cadavers from the inventory of the Anatomy department were used. A total of 18 cranitomies were applied. The distances between the target anatomical structures and the dura mater at craniotomy site, as well as the distances between deep anatomical structures were measured with special designed hooks.Results: The mean length of the skin incision was 36,8 ± 1,9 mm, while the mean size of craniotomy was 26,5 x 14,3 mm. The frontal sinus was opened in five of 18 craniotomies. The distance between dura mater and canalis opticus was measured as 69,5 ± 6,7 mm (62-83 mm), chiasma opticum as 76,2 ± 5,4 mm (67-86 mm), arteria communicans anterior as 82,6 ± 6,1 mm (71-93 mm), internal carotid artery (ICA) bifurcation as 74,7 ± 6,0 mm (66-84 mm) and the basilar tip as 94,9 ± 7,0 mm (87-111 mm). The mean diameter of canalis opticus was founded 7,4 ±1,3 mm (6-11 mm) whereas the mean diameter of diaphragma sellae was measured as 8,4 ± 1,1 mm (7-10 mm). The distances between two canalis opticus; ICA bifurcation and chiasma opticum was recorded respectively as 13 ± 1,7 mm (11-16 mm); 11,3 ± 1,9 mm (8-15 mm).Conclusions: The results of this study showed that the anterior and medial aspects of the anterior cranial fossa can be seen properly and the dissection of the arteries of Circle of Willis which are at the same side of the craniotomy, can be performed easily using endoscopic ?supraorbital keyhole? approach. Future studies with the use of fresh human cadavers and 3D-endoscopes will be much more beneficial for describing the endoscopic anatomy of the anterior cranial base.