Bilateral adipofasyal flep ile tedavi edilen pilonidal sinüs hastalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective analysis of pilonidal sinus disease patients treated by bilateral transpositional adipofascial flap.
- Tez No: 324324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:Pilonidal sinüs hastalığına çözüm olabilecek ideal bir tedavi yöntemi henüz tanımlanamamıştır. Bu çalışmada, kliniğimizde tanımlanmış olan bilateral adipofasyal transpozisyon flebi ile tedavi edilmiş hastaların retrospektif olarak incelenerek nüks, yara iyileşmesi ve kozmetik açıdan değerlendirilmesi ve teknik etkinliğinin saptanması amaçlandı.Gereç ve Yöntem:Haziran 2007 ve Aralık 2011 yılları arasında bilateral adipofasyal flep tekniği ile opere edilen 26 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 8'i kadın, 18'i erkekti ve yaş ortalamaları 22,7 (17-32)'ydi. 3 hasta daha önce pilonidal sinüs nedeniyle opere edilmiş ancak nüks gelişmiş vakalardı. Ortalama takip süreleri 28,6 (10 ay- 4,5 yıl) ay olarak hesaplandı. Operasyon öncesinde doppler yardımıyla dört çift olan lateral sakral arter perforatörleri bulundu. Sinüs eksizyonu ve cilt fleplerinin diseksiyonunu takiben lateral sakral arterlere baze bilateral adipofasyal flepler yin-yang şeklinde kaldırıldı ve orta hatta getirilerek tabana ve birbirlerine tutturuldu, bu sayede ölü boşluk oluşumu engellenmiş oldu. Deri ise iki tabaka şeklinde primer kapatıldı. Olgular post-operatif dönemde nüks, yara iyileşmesi ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirildi.Bulgular:Total eksizyon sonrasında oluşan defektin ortalama alanı 38(19-68) cm2 olarak hesaplandı. Fleplerde nekroz görülmedi. Yara yeri infeksiyonu veya ayrışma gözlenmedi. Ortalama takip süresi 28 ay olan hastaların hiçbirinde nükse rastlanmadı. Flep donör sahasında çöküklük ve gluteal çıkıntılarda asimetri izlenmedi. Sadece 6 hastada (%23) flep donör sahasında 6. ayda düzelen geçici parestezi görüldü.Sonuç:Bilateral adipofasyal flebin, pilonidal sinüs tedavisinde tanımlanmış olan diğer tekniklere alternatif olabilecek, güvenilir, kolay uygulanabilen ve kozmetik açıdan iyi sonuçlar doğurduğundan özellikle kadın hastalarda tercih edilebilecek bir teknik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction:The optimal treatment of the pilonidal sinus has not currently been defined. In this study, retrospective analysis of pilonidal sinus patients treated with bilateral adipofascial flap technique was aimed. Patients were evaluated about recurrences, wound infection or dehiscenses and satisfaction from results.Materials and Methods:Between June 2007 and December 2011, 26 patients (18 men, 6women) were included in the study. Duration of pilonidal sinus symptoms ranged from 1 to 15 (median: 5) years; 3 patients had recurrent disease. The mean age was 22.7(17-32) and mean follow-up was 28.6(10-54) months. Prior to the operation, perforating branches of the four pairs of lateral sacral arteries were identified with a Doppler audioscope. Following complete excision of the sinus cavity and adequate undermining of the skin, bilateral adipofascial flaps were raised in order to realize a Yin-Yang pattern, with the lateral sacral artery perforators at the base of each flap. Complementary flaps were then transposed into the defect and inset to completely obliterate dead space. Skin was closed primarily in two layers.Results:Median (range)defect size following total excision of the sinus cavity was 38(19- 60) cm 2. All flaps survived. There was no wound infection or dehiscense. No recurrences were observed. Extensive scarring or asymmetry in the gluteal prominences were not observed. Transient paresthesia over the flap donor region ocurred in 6 cases (23%), and resolved completely within 6 months.Conclusion:The bilateral adiposofascial transpositional flap method is an alternative to previously described treatment options in pilonidal sinus surgery. It is a safe, reliable and easily applicable method which provides cosmetically acceptable coverage of pilonidal sinus defects of moderate size.