Seksüel siklusun farklı dönemlerindeki köpeklerde kan progesteron ve 17ß-östradiol seviyelerinin RIA ve ECLIA yöntemleriyle araştırılması
Seksüel siklusun farkli dönemlerindeki köpeklerde kan progesteron ve 17ß-östradiol seviyelerinin RIA ve ECLIA yöntemleriyle araştirilmasi
- Tez No: 324348
- Danışmanlar: PROF. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada seksüel siklusun değişik dönemlerindeki köpeklerin serum örneklerinde RIA yöntemiyle ölçülen progesteron ve 17ß-östradiol düzeylerinin ECLIA yöntemiyle karşılaştırılması ve ECLIA yönteminin köpeklerde progesteron ve 17ß-östradiol düzeylerinin belirlenmesindeki doğruluğunun tespit edilmesi amaçlandı. Çeşitli ırklardan, 10-30 kg canlı ağırlığında, 25 adet dişi köpek kullanıldı. Seksüel siklusların tespiti için vaginal sitoloji kullanıldı. RIA ve ECLIA yöntemlerine göre elde edilen serum progesteron ve 17ß-östradiol düzeyleri arasındaki korelasyon karışılaştırıldı.Köpeklerin (n = 25) % 60'ının anöstrüste (n = 15), % 16'sının proöstrüste (n = 4), % 16'sının östrüste (n = 4) ve %'8'inin (n = 2) diöstrüste oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to compare the serum progesterone and 17ß-estradiol levels detected by RIA and ECLIA and to investigate the accuracy of ECLIA method to measure serum progesterone and 17ß-estradiol levels in 25 bitches. Bitches were weighing between 10-30 kg, at various phases of sexual cycle and from different breeds. The vaginal cytological staining was used to determine the phases of oestrus cycles. The correlation between the levels of progesterone and 17ß-estradiol detected by RIA ve ECLIA was analyzed statistically.The percentage of animals (n:25) in anoestrus, prooestrus, estrous or dioestrus was 60, 16, 16 and 8%, respectively.