Nefrektomili ratlarda melatonin ve pirolidin uygulamasının iskemi/reperfüzyon'da antioksidant sistem ve histolojik yapı üzerine etkileri
The effects of melatonin and pyyrolidine on the antioxidant system and histological structure of nefrectomized rats after ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 324393
  2. Yazar: SEMİH ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İskemi/Reperfüzyon (I/R), serbest oksijen radikalleri artışı nedeniyle oksidatif strese ve doku hasarına neden olur. Bu durum, böbrek nakli ve aort anevrizması gibi bazı cerrahi girişimlerde sık görülmesi ve yüksek mortalite oranına sahip olması açısından klinik öneme sahiptir. Yapılan birçok çalışmada Melatonin ve Pirolidin gibi bazı antioksidan maddelerin dokudaki oksidatif hasarı azalttığı saptanmıştır. Nefrektomi de, oxidatif stresi artıran bir durumdur. Bu çalışmada nefrektomize sıçanlarda böbrek I/R sonrası antioksidant özelliği bulunan Melatonin ve Pirolidin'nin etkilerinin karşılaştırmalı olarak ortaya konulması amaçlandı. Çalışmada 40 Sprague Dawley sıçan her birinde 8 sıçan bulunan 5 gruba ayrıldı. Tüm gruplara sağ nefrektomi yapıldı. 1. Grup: Kontrol, 2. Grup: SF+I/R, 3.Grup: Melatonin+I/R, 4.Grup: Pirolidin+I/R, 5.Grup: Melatonin+Pirolidin+I/R. Melatonin (10 mg/kg/gün) ve Pirolidin (100 mg/kg/gün) 15 günlük iyileşme dönemi sonrası 7 gün günde tek doz intraperitoneal olarak verildi. Kontrol grubu hariç tüm gruplara 45 dakikalık iskemi, 24 saat reperfüzyon uygulandı. İntrakardiak kan örneği alındı, Malondialdehit (MDA), Superoksit dismutaz (SOD), Glutatyon Peroksit Dismutaz (GPx), Catalaz (CAT) düzeyleri tespit edildi. Değerler istatistiksel olarak SPSS 18.0 for Windows paket programda one way ANOVA, Tukey testleriyle değerlendirildi. Böbrek dokuları ışık mikroskopta 100-500 µm kesitte Hematoksilen-Eozin yöntemiyle incelendi. I/R grubu ile karşılaştırıldığında; MDA, tek başına Melatonin ve Pirolidin verilen gruplarda azalmış (p=0,002, p=0,01) SOD, Melatonin+Pirolidin verilen grupta azalmıştır (p=0,02). Tek başına Pirolidin ve Melatonin+Pirolidin GPx seviyesini artırmıştır (p=0,02, p=0,005). Histolojik incelemelerde; antioksidanların dejeneratif değişiklikleri azalttığı, tek başına verilen Pirolidin'in Melatonin'den daha olduğu; en iyi koruyucu etkinin Melatonin+Pirolidine ortaya çıktığı gözlendi. Sonuç olarak Melatonin ve Pirolidin böbrek I/R hasarında antioksidan etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The effects of melatonin and pyyrolidine on the antioxidant system and histological structure of nefrectomized rats after ischemia-reperfusionIschemia-reperfusion causes oxidative stress and tissue damage because of increase in free radicals. It has clinical importance because of its frequent occurence and mortality in some surgical conditions such as renal transplantation, aort aneurysm. Therefore, experimental studies showed that antioxidants such as Melatonin and Pyyrolidine decreased this oxidative damage. Nephrectomy also increases oxidative stress. The aim of this study was to evaluated and compare the effects of melatonin and Pirolidin on nephrectomized rats after renal I/R. Forty Spraque Dawley rats were divided into 5 groups (n=8). Right nephrectomy was performed to all groups. Group 1: control; group 2: I/R; group 3: Melatonin+I/R; group 4: Pyrrolidine+I/R; group 5: Melatonin+Pyrrolidine+I/R. After recovery period of 15 days solutions were administered intraperitoneally for 7 days as a single dose a kg/day. 45 minutes ischemia, 24 hours reperfusion were applied to groups except control. Intracardiac blood samples were taken, Superoxide dismutase (SOD), Glutathione Peroxidase (GPx), Catalase (CAT) and Malondialdehyde (MDA) levels were detected. Mean values were evaluated by statistical analysis. The renal tissues were examined under light microscopy. Melatonin and Pyrrolidine alone decreased MDA levels compared with I/R group (p=0,002, p=0,01). In addition; SOD activity was decreased in Melatonin+Pyyrolidine+I/R group (p=0,02). Pyyrolidine alone, and Melatonin+Pyyrolidine increased GPx levels (p=0,02, p=0,005). It was observed in histological examinations that antioxidants decreased degenerative changes, Pyyrolidine alone was more effective compared to melatonin, the best protective effect appeared in Melatonin+Pirolidin group. In conclusion, Melatonin and Pyrrolidin have antioxidant effects on renal I/R damage