Diferansiye tiroid kanserli hastalarda postoperatif rezidü tiroid dokusundaki ı-131 uptake'i ile serum tiroglobulin düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between serum thyroglobulin levels and i-131 uptake in post-operative residual thyroid tissue at the patients with differentiated thyroid cancer
  1. Tez No: 324392
  2. Yazar: FADİME DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE HASBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; radyoaktif iyot (I-131) ablasyon tedavisi uygulanan diferansiye tiroid kanserli hastalarda, ablasyon öncesi ölçülen serum tiroglobulin (Tg) değerleri ile ablasyon sonrası rezidüel tiroid dokudaki uptake değerlerini karşılaştırarak, aralarında rezidü doku miktarını göstermesi ve tedavi etkinliğine etkileri açısından bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Hasta grubunda, yaşları 19-78 (yaş ortalaması: 46,5±13.6) arasında değişen 143'ü (% 83,1) kadın, 29'u (% 16,9) erkek 172 diferansiye tiroid kanserli hasta yer almıştır.Hastalarda ablasyon öncesi serum Tg ve TSH düzeylerine bakıldı. Ablasyon sonrası 8. gün I-131 tüm vücut tarama sintigrafi (TVTS) görüntülerinde tiroid yatağında kalan dokuya ait sayımlar, standart aktivite sayımları ve hastaya verilen total dozlar kullanılarak uptake değerleri hesaplandı. Bulgular ablasyon sonrası 8. ayda yapılan düşük doz I-131 ile tüm vücut tarama sintigrafi görüntüleri ile birlikte değerlendirildi. Ayrıca hastaların üzerindeki radyasyon miktarı 2.,24. ve 48. saatlerde doz hızı ölçer cihaz (Geiger-müller) ile tesbit edildi. Bu değerler kullanılarak her hastada I-131'in efektif yarı ömrü hesaplandı. Daha sonra efektif yarı ömür değerinden yararlanılarak hastalarda kümülatif aktivite ve I-131 kalım süresi (residence time) bulundu. Bulunan değerler MIRDOSE3 programında kullanılarak tüm vücut absorbe dozlar hesaplandı ve diğer verilerle karşılaştırılması yapıldı.Anti-Tg negatif hasta grubunda; Tg değerleri ile uptake değerleri sperman analizi ile karşılaştırıldığında, aralarında güçlü korelasyon olduğu bulundu (r=0,616, p=0,01). Hastaların ablasyon öncesi TSH düzeyleri ile uptake değerleri karşılaştırıldığında, aralarında negatif yönde düşük düzeyde korelasyon bulundu (r = -0,218, p=0,05). Anti-Tg negatif hasta grubunda; 8. ay TVTS'lerinde Tg ve tarama sonuçları mevcut olan 74 hastadan, 3 (% 4,1) hastada tam ablasyon sağlanamazken, 71 (% 95,9) hastada tam ablasyon sağlandı. Tam ablasyon sağlanamayan hastaların tedavi öncesindeki Tg değerlerinin ortalaması tam ablasyon sağlananlara göre yüksek, TSH değerleri ise daha düşük bulundu (tam ablasyon sağlanamayan hastalarda Tg:48,9±13ng/mL, TSH:46,8±46 µIU/mL, tam ablasyon sağlanan hastalarda Tg:12,2±13ng/mL, TSH:62,4±35µIU/mL). Hastaların ortalama total vücut absorbe dozu 264,4±41 mGy olarak bulundu. Tam ablasyon sağlanamayan hastaların ortalaması 227,8±3 mGy iken, tam ablasyon sağlananların ortalaması 265±42 mGy olarak bulundu. Absorbe dozlar ile Tg değerleri karşılaştırıldığında, aralarında düşük düzeyde korelasyon bulundu (r=0,212, p=0,05).Çalışmamızda radyoiyot tedavisi öncesi ölçülen Tg değerlerinin cerrahi sonrası kalan doku hakkında bilgi vermekte olduğunu ve kalan rezidü dokunun büyüklüğünün tedavi etkinliğine etki edebilmekte olduğunu gözlemledik. Bu nedenle tedavi öncesi Tg değerleri yüksek hasta grubunda daha dikkatli takip faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; to investigate the relation between, the serum thyroglobulin values prior to ablation and post-ablation in thyroid tissue of radioactive iodine (I-131) ablation applied patients with differentiated thyroid cancer by comparing these values, in terms of the amount of residual tissue and the impacts of the efficiency of treatment. A hundred and seventy-two patients, aged 19-78 (mean age: 46.5 ± 13.6) were included in the study, of whom 143(%83.1) were female and 29(%16.9) were male. Serum Tg and TSH levels were measured before ablation in patients. Post ablation on the 8th day, the uptake values were calculated for the I-131 whole body scintigraphy images by using the counts of the remnant tissue, standard activity counts and total doses given to patients. Findings were evaluated with the low dose I-131 whole body scintigraphy images that were performed in the eighth month after ablation. In addition, the amount of radiation on patients at 2, 24 and 48 hours were detected by instrument dose rate meter (Geiger-Muller). Effective half-life of I-131 was calculated by using these values for each patient. Then, by using the value of the effective half-life of I-131, the cumulative activity and I-131 survival time (residence time) of patients was found. The whole-body absorbed doses were calculated using the values achieved at MIRDOSE3 program and were compared with other data.In Anti-Tg negative patient group; Tg and uptake values were compared by using sperman analysis and a strong correlation was found between them(r=0.616, p=0.01). When patients? TSH levels before ablation and uptake values were compared, a low correlation on negative direction was found between them. In Anti-Tg negative subgroup; in the 8th month whole body scintigraphies, accurate ablation was provided in 71(%95.9) of 74 patients and in 3 of them it could not be obtained. The average of Tg values before treatment was higher in patients without a complete ablation than in patients with a complete ablation (in those without complete ablation Tg: 48.9 ± 13ng/mL, TSH: 46.8 ± 46 ?IU / mL, and in those with complete ablation Tg: 12.2 ± 13ng/mL, TSH: 62.4 ± 35?IU/mL). The average total body absorption dose was found as 264, 4±41 (mGy). The average of the patients in whom complete ablation could not be provided was 227.8±3 mGy, and the average of group in whom accurate ablation could be provided was265±42 mGy. When the absorption doses and Tg values were compared a low correlation on negative direction was found between them(r=0.212, p=0.05).In our study we observed that; the Tg values measured before radioiodine therapy provides information about the post-operation remnant tissue, and we also observed that extent of the remaining residual tissue can affect the efficiency of the therapy. Therefore careful follow-up in patients with high Tg values before treatment will be beneficial.