Ultraviyole A ışığının oluşturduğu oksidatif streste koenzim Q10 ve alfa lipoik asit'in koruyucu etkisi
The protective effect of koenzyme Q10 and alpha lipoic acid on oxidative stress performed by ultraviolet A
  1. Tez No: 324394
  2. Yazar: MEHTAP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERDEN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
UVA ışınlarına maruz kalan hücrelerde oluşan reaktif oksijen ürünleri (ROS) lipid, protein ve nükleik asitlerde hasar oluşturabilirler. Antioksidanlar bu hasardan koruma ve iyileştirmede yararlı olabilirler. Bu çalışmada UVA ışınına maruz bıraktığımız sıçanların deri, kan ve karaciğerinde MDA, GSH ve KAT düzeylerini tespit ederken diğer yandan da bu parametreler üzerinde CoQ10 ve ALA'nın etkisini inceledik. Bunun için sıçanlar kontrol, UVA, UVA+mısır yağı, UVA+CoQ10, UVA+ALA ve UVA+CoQ10+ALA olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Sıçanlara UVA ışını 12 gün 20W/cm2 dozunda 4 saat boyunca uygulandı. Enjeksiyonda kullanılan maddeler ışınlama başlamadan 1.5 saat önce verildi. UVA+mısır yağı grubuna mısır yağı, UVA+CoQ10 grubuna 1mg/100 g vücut ağırlığında CoQ10, UVA+ALA grubuna 50mg/kg vücut ağırlığında ALA, UVA+ALA+CoQ10 grubuna 1mg/100 g vücut ağırlığında CoQ10 ve 50mg/kg vücut ağırlığında ALA ip olarak verildi. Antioksidan verilmeyen kontrol grubuna ve UVA grubuna SF verildi. 12 günlük periyot sonunda sıçanlar dekapite edildi. Plazma MDA düzeyleri kontrol grubuna göre; UVA grubunda, UVA+mısır yağı grubunda, UVA+CoQ10 grubunda ve UVA+ALA+CoQ10 grubunda anlamlı olarak düşüktü. UVA grubuna göre plazma MDA düzeyleri; kontrol grubunda anlamlı olarak yüksekti. Karaciğer (KC) MDA düzeyleri kontrol grubuna göre; UVA grubunda ve UVA+mısır yağı grubunda anlamlı olarak yüksekti. UVA grubuna göre karaciğer MDA düzeyleri; kontrol grubunda, UVA+CoQ10 grubunda, UVA+ALA grubunda, UVA+ALA+CoQ10 grubunda anlamlı olarak düşüktü. Deri MDA düzeyleri kontrol grubuna göre; UVA+ALA grubunda anlamlı olarak yüksekti. UVA grubuna göre deri MDA düzeyleri; UVA+CoQ10 grubu ve UVA+ALA grubunda anlamlı olarak yüksekti. KC GSH düzeyleri kontrol grubuna göre; UVA+mısır yağı grubunda, UVA+CoQ10 grubunda, UVA+ALA grubunda ve UVA+ALA+CoQ10 grubunda anlamlı olarak yüksekti. UVA grubuna göre KC GSH düzeyi; UVA+CoQ10 grubunda anlamlı olarak yüksekti. Eritrosit KAT değerleri kontrol grubuna göre; UVA+mısır yağı ve UVA+CoQ10 gruplarında anlamlı olarak düşüktü. KC KAT düzeyi kontrol grubuna göre; UVA grubu ve UVA+mısır yağı grubunda anlamlı olarak yüksekti. UVA grubuna göre KC KAT düzeyi; kontrol grubunda, UVA+ALA grubunda ve UVA+ALA+CoQ10 grubunda anlamlı olarak düşüktü. UVA grubuna göre deri KAT düzeyleri; UVA+CoQ10 ve UVA+ALA gruplarında anlamlı olarak arttı. Sonuç olarak, UVA'ya maruz kalan sıçanların KC dokusunda artmış MDA düzeyleri, KC dokusunda azalmış GSH düzeyleri, deride azalmış KAT düzeyleri bize UVA'nın oksidatif strese neden olduğunu göstermektedir. Bu oksidatif stresi önlemede ya da iyileştirmede CoQ10 ve ALA'nın yararlı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The reactive oxygen products which have been exposed to UVA can occur damages in lipids, proteins and nucleic acids. The antioxidants may be useful in preventing or at least improving photobiologic injury. In this study, we determined MDA, GSH and CAT levels in the skin, blood and liver of the rats which have been exposed to UVA radiation. We also examined the affect of ALA and CoQ10 on the parameters. For this reason, rats were divided into six groups as control, UVA, UVA+corn oil, UVA+CoQ10, UVA+ALA, UVA+ALA+CoQ10. UVA radiation was applied to the rats at the dose of twelve days 20W/cm2 for 4 hours. The items which had been used in injection was applied 1,5 hour before the radiation. We gave corn oil to UVA+corn oil group, at 50 mg/kg degrees body weight ALA to UVA+ALA group, at 1mg/100g degrees body weight CoQ10 to UVA+CoQ10, at 1mg/100g degrees body weight CoQ10 to UVA+CoQ10 and at 50 mg/kg degrees body weight ALA intraperitoneal to UVA+ALA+CoQ10 group. The groups which hadn?t been given antioxidant took physiological serum. After the twelve days period the rats were killed. When compared to control group plasma MDA levels were significantly low in UVA, UVA+corn oil, UVA+CoQ10 and UVA+ALA+CoQ10 groups. Plasma MDA levels were significantly high in control group according to UVA group. Liver MDA levels were significantly high in UVA group, UVA+corn oil group according to control group. When compared to UVA group liver MDA levels were significantly low in UVA+CoQ10 group, UVA+ALA group, UVA+ALA+CoQ10 group.Skin MDA levels were found significantly high in UVA+ALA group according to control group. When compared to UVA group, skin MDA levels were significantly high in UVA+CoQ10 group and UVA+ALA group. Liver GSH levels were significantly high in UVA+corn oil group, UVA+CoQ10 group, UVA+ALA group and UVA+ALA+CoQ10 group according to control group. Liver GSH levels were found meaningfully high in UVA+CoQ10 group according to UVA group. When compared to control group erythrocyte CAT was found meaningfully low in UVA+corn oil and UVA+CoQ10 groups. When compared to control group liver CAT levels were found meaningfully high in UVA group and UVA+corn oil group. Liver CAT levels were found meaningfully low in control group, UVA+ALA group and UVA+ALA+CoQ10 group according to UVA group. When compared to UVA group skin CAT levels increased in UVA+CoQ10 and UVA+ALA groups. In conclusion, increased MDA levels in the liver tissue, decreased GSH levels in liver tissue, decreased CAT levels in the skin of the rats which have been exposed to UVA radiation show that UVA radiation cause oxidative stress. We conclude that in order to prevent and/or ameliorate oxidative stress, CoQ10 and ALA may be beneficial.