Karaciğer primer ve metastaz kanserli hastalarda katalaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri ve bazı mineral, eser element ve ağır metal düzeylerinin araştırılması
Investigation of catalase, carbonic anhydrase enzyme activities and some minerals, trace elements and heavy metals levels in patients with primary and metastatic liver cancer
- Tez No: 324459
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Anabilim Dalında primer ve metastaz karaciğer kanseri tanısı konulmuş toplam 40 hasta ve sağlıklı 29 kişiden alınan kanlar materyal olarak kullanıldı. Kanserli hastalar ile sağlıklı bireylerin serumlarında, element düzeyleri ile katalaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was used blood samples from total of 40 patients diagnosed with primary and metastatic liver cancer and 29 healthy subject in Oncology Department of Medical School of Yuzuncu Yil University. The element levels, catalase and carbonic anhydrase enzyme activities were determined in serum of cancer patients and healthy subjects.