De novo metastatik meme kanser tanılı ve takipte metastaz gelişen meme kanserli hastalarda sağkalımı etkileyen faktörler
Factors affecting prognosi̇s in breast cancer patients diagnosed with de novo metastatic breast cancer and developed metastasis during follow-up
  1. Tez No: 870460
  2. Yazar: ABDULLAH ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç Erciyes Üniversitesinde Tıp Fakültesinde de novo ya da takipte metastaz tespit edilen meme kanserli hastaların demografik ve klinikopatolojik özelliklerinin sağkalım üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 1992-2022 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Polikliniği'ne başvuran, biyopsi ile meme kanseri tanısı alan ve tanı anında ya da takiplerinde uzak metastaz tespit edilen 500 hasta dahil edilmiştir. Hasta verilerine bilgisayar otomasyon sistemi ve hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek ulaşılmış. Hastaların demografik ve klinikopatolojik özellikleri sağkalım açısından analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of demographic and clinicopathologic characteristics on survival of breast cancer patients with de novo or follow-up metastasis in Erciyes University Faculty of Medicine. Material and Methods: Between 1992 and 2022, 500 patients who were admitted to Erciyes University Medical Faculty Medical Oncology Outpatient Clinic, diagnosed with breast cancer by biopsy and who had distant metastasis at the time of diagnosis or during follow-up were included. Patient data were obtained by retrospectively analyzing the computer automation system and patient files. Demographic and clinicopathological characteristics of the patients were analyzed in terms of survival. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.