Primer kanseri bulunan hastalarda rutin taramada karaciğerde saptanan fokal küçük lezyonların (?10mm) malign-benign ayrımında difüzyon ağırlıklı Manyetik Rezonans'ın katkısı
The contribution of diffusion MRG to the diferantiation malignant-benign of small focal liver lesions (<10 mm) detected in routine scans of the primary cancer patients.
- Tez No: 267919
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DANACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karaciğer,kanserli hastalarda sıklıkla metastaz saptanan bir organdır. Küçük lezyonların metastaz olup olmadığına karar vermek hasta yönetimi için önemlidir. Primer kanser tanısı olan hastalarda dahi karaciğerdeki lezyonların büyük bölümü metastaz dışı nedenlere bağlı olup çoğu da kist ve hemanjiomlardır. Fokal karaciğer lezyonlarını karakterize etmede difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DAG) oldukça faydalı bir görüntüleme yöntemidir. DAG bir nefes tutma süresinde elde edilebilen, kontrast madde kullanımına gerek olmayan bir tekniktir. Bu çalışmada amacımız; primer kanser tanısı olan ve rutin taramadakaraciğerde saptanan fokal küçük lezyonların (?10 mm) malign-benignayrımını yapmak için ROC eğri analizi ile optimal cutoff ADC değerlerini belirlemek ve tanıya katkısını araştırmak, orta ve yüksek bdeğerli (500 ve 800 s/mm²) DAG kullanılarak elde edilen ADC değerlerini karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Liver is a frequently involved organ by metastases in cancer patients. It'svery important to decide for small lesions whether they are metastasesor not for patient management. Even in primary cancer patients, most ofthe lesions in the liver are not metastases andf most of these arecysts or hemangiomas. DWMRI is quite an effective method characterizingfocal liver lesions. DWI can be obtained in a single breath-holdingtime and contrast matter administration is not necessary. In thisstudy, our purpose is to compare ADC values obtained by using mediumand higfh b valued DAG (500 and 800 s/mm2) to determine optimal cutoffADC values by ROC curve analysis to make malignant-benigndifferentiation of small focal liver lesions (