Akciğer kanserli hastalarda primer tümör ve karaciğer metastazlarının pozitron emisyon tomografisi ile semikantitatif olarak değerlendirilmesi
Semiquantitative evaluation of primary tumor and liver metastasis in patients with lung cancer by positron emission tomography
  1. Tez No: 319258
  2. Yazar: SALİM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akciğer kanseri, tüm dünyada hem erkekte hem kadında kansere bağlı ölümlerin başta gelen nedenidir. Tümörün evresi akciğer kanserinin prognozunu belirlemede hala en önemli faktördür. Akciğer kanserinde, florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi tanı ve evrelemede, radyoterapi ve kemoterapi yanıtının değerlendirilmesinde günümüzde önemli moleküler görüntüleme yöntemidir. Bizim çalışmamızın amacı, primer akciğer kanseri ile karaciğer metastazı ilişkisinin pozitron emisyon tomografi görüntüleme ile ilişkisinin incelenmesi hedeflendi.Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda Kasım 2009 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında başvuran tanı almış akciğer kanserli 92 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi.Çalışmaya alınan 89 erkek ve 3 kadın hastanın yaş aralığı 41 ile 82 (ortalama: 63,24 ±9,04) arasında değişmekteydi. Bu hastaların 23'ü küçük hücreli akciğer kanseri (%25,0), 69'u küçük hücreli dışı akciğer kanseri (%75,0) idi. Ayrıca bu hastaların 37'si karaciğer metastazı olan hasta (%40,2), 55'i ise karaciğer metastazı olmayan hasta (%59,8) idi.Tüm olgularda; primer tümörün maksimum standart uptake değeri ile primer tümör boyutu arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p0,05).Karaciğer metastazı olanlarda primer tümörün maksimum standart uptake değeri, karaciğer metastazı olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğu saptandı (Tüm olgularda p=0,008; küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında p=0,037).
Özet (Çeviri)
Lung cancer remains the leading cause of cancer death worldwide in both man and woman. The stage of tumor is still the most important factor in determining the prognosis of lung cancer. In lung cancer, fluorodeoxyglucose positron emission tomography is now an important molecular imaging tool, for diagnosis and staging, estimating radio-therapeutic or chemotherapeutic responses. The purpose of our study, to evaluate the relationship between primary lung cancers on positron emission tomography and liver metastasis.The data of 92 lung cancer patients, pathologically diagnosed either small cell lung cancer or non-small cell lung cancer, admitted to the Department of Nuclear Medicine, School of Medicine, University of Trakya between November 2009 and July 2011 were retrospectively analyzed.There were 89 males and 3 females, ranging in age from 41 to 82 years with an average of 63,24±9,04 years. Histological distribution of patients was as follows: 23 (25.0 %) small cell lung cancer and 69 (75.0%) non-small cell lung cancer. In addition, 37 patients (40.2%) had liver metastases and liver metastasis was no found in 55 patients (59.8%).In all cases, there was statistically significant relationship between primary tumor size and the primary tumor maximum standardized uptake value (p 0.05).In all cases and non-small cell lung cancer patients, maximum standard uptake value of primary tumor in patients with liver metastasis was found to be significantly lower than without liver metastasis (In all cases, p = 0.008; non-small cell lung cancer patients, p = 0.037).