Serada taze fasulye yetiştiriciliğinde farklı renklerde malçların erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different coloured mulch application on earliness, yield and quality in snap bean cultivation at unheated greenhouse
  1. Tez No: 414325
  2. Yazar: SULTAN SEDA GAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, sonbahar ve ilkbahar yetiştirme döneminde taze fasulye çeşitlerinin (Naz Sırık ve 4F-89) farklı renklerdeki (sarı, siyah, şeffaf ve kontrol) plastik malç uygulamalarında yetiştirilerek erkencilik, verim ve kalite üzerindeki etkilerinin ayrıntılı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2014 yılında ilkbahar döneminde Nisan-Temmuz aylarında sonbahar döneminde ise Ağustos-Kasım aylarındaki periyotta yürütülmüştür. İlkbahar döneminde Naz sırık çeşidi serada dikimden itibaren en erken siyah malç uygulamasında (51 gün) hasada gelmiştir. 4F-89 çeşidi ise en erken sarı malç uygulamasında (60 gün) hasada gelmiştir. Naz çeşidinde, en yüksek bakla boyu siyah malç uygulamasında (23.6 cm) , en geniş bakla eni şefaf malç uygulamasında (18.1 mm) ve bakla eti kalınlığı (5.25 mm) şeffaf malç uygulamasından elde edilmiştir. 4F-89 çeşidinde de en uzun bakla boyu siyah malç uygulamasında (18.2 cm), en geniş bakla eni siyah malç uygulamasında (14.1 mm) ve bakla eti kalınlığı sarı malç uygulamasında (5.79 mm) saptanmıştır. En yüksek ortalama verim, Naz çeşidinde (3811.9 kg/da) ve 4F-89 çeşidinde (1718.1 kg/da) siyah malç uygulamasından elde edilmiştir. En düşük ortalama verim ise, Naz çeşidinde (2835.6 kg/da) ve 4F-89 çeşidinde (1084.2 kg/da) kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Sonbahar döneminde ise Naz çeşidi, serada dikimden itibaren 61 günde, 4F-89 çeşidi ise 63 günde ilk hasada gelmiştir. Naz çeşidinde, en uzun baklalar (22.4 cm) siyah malçta, en geniş baklalar (16.3 mm) şeffaf ve sarı malçta, en kalın etli baklalar ise (5.22 mm) şeffaf malç uygulamasından elde edilmiştir. 4F-89 çeşidinde ise en uzun baklalar siyah malç uygulamasında (17.3 cm), en geniş baklalar sarı malç uygulamasında (15.2 mm) ve en kalın etli baklalar siyah malç uygulamasında (5.75 mm) tespit edilmiştir. En yüksek ortalama verim, Naz çeşidinde 2679.3 kg/da ve 4F-89 çeşidinde 1641 kg/da ile siyah malç uygulamasından elde edilmiştir. En düşük ortalama verime ise, Naz çeşidinde 1036.5 kg/da ve 4F-89 çeşidinde 960 kg/da ile kontrol uygulamaları sahip olmuştur. Erkencilik, verim ve bakla kalite özellikleri yönünden genel bir değerlendirme yapıldığında son turfanda ve ilk turfanda yetiştiriciliğindeki Naz çeşidi ve siyah malç kombinasyonunun diğer çeşit ve malç kombinasyonlarına göre daha üstün oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determination of the effects of different coloured mulch application (yellow, black and transparent) on earliness, yield and quality in Naz sırık and 4F-89 snap bean cultivars during spring and autumn periods. This study was carried out in the period from April-July for spring growing and August to November months for autumn growing. The highest pod (23.6 cm), the broadest pod (18.1 mm) and the thickest pod (5.25 mm) were obtained from black mulch, transparent and transparent mulch applications in Naz cultivar, respectively at the snap bean growing for spring season . The highest pod (18.2 cm), the broadest (14.1 mm) pods were also obtained from black mulch treatment in 4F-89 cultivar. The highest average yield value was determined in Naz with 3811.93 kg/da and in 4F-89 with 1718.1 kg/da from black mulch application. First harvesting time was determined in Naz Sırık and 4F-89 cultivars at 61 and 63 days later from planting time, respectively for autumn growing. In this period, the highest pod length (22.4 cm), the broadest pod (16.3 mm) and the thickest pod (5.22 mm) were obtained from black mulch, transparent and yellow mulch and transparent mulch applications in Naz Sırık cultivar, respectively. The highest pod (17.3 cm), the broadest (15.2 mm) and the thickest (5.75 mm) pods were also obtained from black mulch treatment in 4F-89 cultivar. The highest average yield value was determined in Naz with 2679.3 kg/da and in 4F-89 with 1641 kg/da from black mulch application. The lowest average yield value was determined in Naz Sırık with 1036.5 kg/da and 4F-89 with 960 kg/da at the control parcels. According to obtained general results, Naz Sırık cultivar and black mulch application combination have found the superior performance than the other applications in respect to earliness, yield and pod quality parameters both spring and autumn season for snap bean growing at unheated greenhouse.