Benzensülfinik asitin bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic properties of some transition metal benzenesulfinate complexes
  1. Tez No: 324510
  2. Yazar: EDA YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYA YAZICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II), Hg(II) geçiş metalleri ile etilendiamin (en), imidazol (im), ve akua ligantları içeren karışık ligantlı benzensülfinat kompleksleri sentezlenmiştir. Bu komplekslerin bileşimleri elementel analiz ve iletkenlik ölçümleri ile; manyetik özellikleri manyetik duyarlık çalışmaları ile; spektroskopik özellikleri IR ve UV-Vis teknikleri ile, termik davranışları ise eşzamanlı TG, DTA ve DTG teknikleri ile incelendi.[Ni(en)2(H2O)2](bsa)2 ve [Cu(im)4(bsa)2] komplekslerinin uygun tek kristalleri elde edilerek kristal yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatılmıştır.Komplekslerin termik özellikleri, eş zamanlı TG, DTA ve DTG teknikleri ile incelenmiştir. Yapısında kristal ve koordine su bulunan komplekslerin ilk bozunma aşamasında dehidrasyon veya deakuasyon meydana geldiği görülmüştür. Sonraki aşamada ise nötral ligandların uzaklaşması ve bsa ligantının bozunması gerçekleşmektedir. Son bozunma ürünü olarak ise karşılık gelen metal oksitler oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, complexes of benzenesulfinate with Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II), Hg(II) metal ions together with co-ligands, ethylenediamine (en), imidazole(im) and aqua have been synthesized. The stochiometries of the complexes were determined by elementel analysis and conductivity measurement. Magnetic properties were investigated by magnetic susceptibility measurements while spectroscopic ones were investigated by Infrared and electronic spectroscopy techniques. Also thermal analysis measurements were analysed with simultaneous TG, DTA and DTG techniques.The suitable single crystals of [Ni(en)2(H2O)2](bsa)2 and [Cu(im)4(bsa)2] complexes were obtained and corresponding crystal structures were determined by X-ray single crystal diffraction technique.From the data obtained by thermal measurements, the first decomposition stage is related to dehydration and deaquation of the complexes consisting of coordinated water molecules. At the next stages the elimination of the neutral ligands and the decomposition of bsa ligand proceed. The final decomposition products were found to be the respective metal oxides.