Geri düzeltmesiz sismik yalıtım-yapı sisteminin sonlu elemanlarla modellenmesi ve uygulamaları
Finite element modeling and application of the no restoring mechanism isolator-structure system
  1. Tez No: 324516
  2. Yazar: GENCAY ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZER A. KASIMZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mevcut çalışmada geri düzeltme mekanizmasız sismik temel izolasyon (GDMSTİ) sisteminin bina türlü yapılarda performansı gösterilmiştir. GDMSTİ yeni bir sismik izolasyon sistemi olup temel özellikleri danışmanımın tarihi yapıları incelemesi sırasında ortaya çıkarılmıştır. Bu izolasyon sistemi basamaklardan ve onların arasında kayma arayüzü oluşturan horasan harcından oluşmaktadır. Güçlü deprem etkisi altında (Mw 7.2 büyüklüğünde) GDMSTİ sistemi ile yalıtılmış bina tepkisinin ankastre yapıya göre ortalama % 80 azaldığı gösterilmiştir. Sunulmuş olan GDMSTİ sisteminin yapımı ve bina tipi yapı-temel arasına eklenmesi basit olup, yapımı geleneksel malzemeler içermektedir. Özel bakım talep etmemesi ve yukarıda belirtilen basit imalat özellikleri, sunulmuş GDMSTİ sistemi maliyetini olağanüstü düşük yapmakta ve bugünkü binaların uygulanmasında çok çekici kılmaktadır. Bugün Türkiyede sismik yalıtım aygıtı üretilememektedir. Sunmuş olduğumuz GDMSTİ aygıtının göstermiş olduğu performansı, yapım teknolojisi ve maliyetine göre rahatlıkla ülkemizde ve Dünya' da uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In presented work introduces no restorable mechanism seismic base isolation (NRMSBI) performance in building structures. NRMSBI is a new seismic isolation system which base particularities firstly was studied in previous research of my supervisor during investigation of historical structures. It consists of flat reinforced plates layers and Horasan mortar between its used as sliding friction interface. The building system response reduction effect reduced an average by 80 % in the case of five story reinforced concrete building with NRMSBI under earthquake excitation (with 7.2 MW magnitude). Proposed NRMSBI is easy to construct and attach to the building structure as isolation interface between foundation and building structure parts, required traditional no deficit materials. Depending on the above mentioned manufacturing particulars in structure seismic base isolation, made it cost value has very low, moreover does not require any special maintenance. These particulars made it very attractive for applications in today?s structures in seismic regions. Today seismic isolation system is not manufactured in the Turkey. Presented NRMSBI system?s manufacturing, applications, low cost value and response performance made it usable and attractive in our country and worldwide.