Madde tepki teorisinde kullanılan istatistiksel modeller
Statistical models for item response theory
  1. Tez No: 324517
  2. Yazar: HÜLYA GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Madde tepki teorisi, örtük özellikler teorisi olarak da bilinen modern bir teoridir. Madde tepki teorisi modellerinin tanımlanmasının iki amacı vardır. Birincisi, kuramın daha basit açıklamalarını sunan basit modelleri kullanarak, kişiler ve maddeler arasındaki etkileşimin modellenmesi hakkında temel kavramlar sunmaktır. İkinci amaç ise, daha karmaşık modellerin gelişimini harekete geçiren madde tepki teorisi modellerinin eksik yönlerini tanımlamaktır. Gözlemlenen olguların tüm bilimsel modellerinde olduğu gibi modeller sadece, gerçek hayat ilişkilerine makul yaklaşımlar sağladıkları derecede faydalıdırlar. Genellikle klasik test teorisine göre daha üstündür. Aynı zamanda madde tepki teorisi, klasik test teorisine göre daha güçlü varsayımlar gerektirir.Bu çalışmada tıp gelişim sınavından elde edilen veriler, madde tepki teorisi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, madde zorluk parametreleri, madde ayırıcılık parametreleri, madde karakteristik eğrileri ve kişi yetenekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Item response theory is a modern test theory which is also known latent trait theory. There are two purposes for describing item response theory models. The first is to present basic concepts about the modeling of the interaction between persons and test items using simple models that allow a simpler explication of the concepts. The second purpose is to identify shortcomings of the item response theory models that motivated the development of more complex models. As with all scientific models of observed phenomena, the models are only useful to the extent that they provide reasonable approximations to real world relationships. It is generally regarded as superior to classical test theory. And at the same time item response theory requires stronger assumptions than classical test theory.In this study, data which obtained from exam of medical development was analyzed with item response theory. Parameters of item difficulty, parameters of item discrimination, item characteristic curves and abilities of person analyses are explored.