Rezonans ses ediniminde klinisyen geri bildirim özelliklerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of clinician feedback properties on acquisition of resonant voice
- Tez No: 819379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESEN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Klinik araştırmalar, motor öğrenme ilkelerini ses terapisine uyarlamayı hedefleyerek, davranış değişikliklerinin ve beceri ediniminin altında yatan bireysel farklılıkları incelemektedir. Ses terapisi alanında motor öğrenme ilkeleri için, klinisyen geri bildiriminin özelliklerine ilişkin 'uygulama' aşamasında birçok çalışma mevcut iken; 'uygulama öncesi' aşamada sınırlı sayıdadır. Yapılan bu tez çalışmasında, uygulama öncesi aşaması bileşenlerinden; motivasyon, sözel bilgilendirme ve model olma sabit tutularak; geri bildirim özellikleri değişen, katılımcıları 18-35 yaş arası sağlıklı sese sahip kadınların oluşturduğu, 6 ayrı gruba (n=90), 2 Dil ve Konuşma Terapisti tarafından rezonans ses eğitimi verilmiştir. Bu 6 grup; geri bildirim almayan, sonuç geri bildirimi alan ve performans geri bildirimi alan (4 alt grup) gruplardan oluşmaktadır. Eğitim öncesinde ve sonrasında işitsel-algısal ve akustik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are clinical researches which aim to adapt motor learning principles to voice therapy and which examine individual differences that underlie of behavioral changes and skill acquisition. While there are many studies at the 'practice' phase regarding the characteristics of clinician feedback for motor learning principles in the field of voice therapy, there are few studies available in the 'prepractice' phase. In this thesis study, by keeping the prepractice phase components motivation, verbal information and modeling steady; resonant voice training was applied by 2 Speech and Language Therapists to 6 different groups (n=90) consisting of women with healthy voices between the ages of 18-35, in which feedback characteristics changed. These 6 groups; consists of groups that do not receive any feedback, receive knowledge of result feedback and receive knowledge of performance feedback (4 subgroups). Auditory-perceptual and acoustic assessments were made before and after the training.