Polatlı (Ankara) yerleşim alanının jeolojik-jeoteknik değerlendirmesi
Geological and geotechnical evaluation of settlement area of Polatli(Ankara)
- Tez No: 324556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma alanı Ankara ili, Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanında, dere yatağı ve yakın civarındaki düzlük sahada eski alüvyon ve alüvyon birim, hafif eğimli sahada üstte kahve renkli az çakıllı kumlu siltli kil ve devamında sert kil-kiltaşı biriminden oluşmuş Beldede Formasyonu, üstte kahve renkli az çakıllı kumlu-siltli kil ve devamında sert kil-kiltaşı-çamurtaşı biriminden oluşmuş Alagöz Formasyonu yer almaktadır.Çalışma alanında toplam 22 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Açılan sondaj kuyularında az çakıllı kumlu siltli kil ve devamında sert kil ? kiltaşı birimi gözlenmiştir. İnceleme alanında yapılan sondaj çalışmalarında zeminde SPT deneyi yapılıp, SPT numuneleri ve örselenmemiş UD numuneleri üzerinde yerinde incelemeler yapılmıştır. Numuneler laboratuara gönderilmiştir. İnceleme alanında 8 adet sismik serim yapılmıştır.İnceleme alanı dahilinde yürütülen tüm çalışmalarla zemin özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilerden faydalanılarak bölgenin jeolojik-jeoteknik değerlendirmesi ile birlikte 3 boyutlu modelleme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The working area is located within boundaries of the district Polatlı in Ankara province. There are 2 different formation in the field. First one is called as Beldede formation and it is located at the working area,river bed and around the near flat field which includes old alluvium and alluvial unit. Upper the Beldede formation there is a slightly sloping field which includes brown gravelly and sandy silty clay and the continuation of this formation there is a hard clay-claystone formation. Second formation is called as Alagoz formation and it has also brown gravelly and sandy silt clay in the upper part and continuation of this part there is a hard clay-claystone formation.A total of 22 holes were drilled in the working area. Few gravelly and sandy silty clay and the continuation of this part hard clay-claystone formation were observed in the drill holes. SPT test were made on the ground where drilling studies were done. Studies were performed on the sample of SPT and disturbed UD samples in the field. All samples were sent to laboratory. Also, 8 number of seismic layout were performed in the field.Ground properties were determined within the help of all studies which were conducted in the field. Geological and geotechnical assessment was conducted together with 3-Dimensional model of the property by using data which is obtained from the field study.